Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Aktualności / 700. URODZINY MIASTA LUBLIN

700. URODZINY MIASTA LUBLIN

WIELKI JUBILEUSZ LUBLINA  – DLA DZIEDZICTWA, WSPÓLNOTY, PRZYSZŁOŚCI
10-15 sierpnia 2017

15 sierpnia 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla miasta Lublina. Dokładnie siedemset lat później, w dniach 10-15 sierpnia świętujemy wielkie Urodziny Miasta. Przez 6 dni historyczne centrum miasta, od placu Litewskiego aż do Wzgórza Zamkowego, zamieni się w wielką scenę wydarzeń kulturalnych, artystycznych i historycznych. Program obejmuje wydarzenia opowiadające o wspaniałym dziedzictwie Lublina, nawiązujące do wielokulturowej tradycji miasta z udziałem wybitnych współczesnych twórców i artystów z Lublina i Europy.

Jedno Miasto. Dwa słońca nad Lublinem. Sztukmistrze chodzący po linach ponad głowami widzów. Artyści w podniebnym tańcu, szarfistki i slacklinerzy. Łódka kultury pływająca po ulicach i skwerach pełna improwizacji teatralnych. 300 średniowiecznych kupców podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Pięciometrowa złota kura krocząca wśród mieszkańców. Teatr, którego treścią jest miasto w widowisku „ Sen o mieście”. Historia i współczesność opowiedziana światłem, wodą i laserami podczas widowisk na fontannach multimedialnych. Zjawiskowy Lublin w „ Volcie” Juliusza Machulskiego w trakcie projekcji w Teatrze Starym. Kilkadziesiąt interaktywnych warsztatów, od tradycji do współczesności. Największe głosy polskiej sceny muzycznej podczas widowiska „ Zakochani w Lublinie”: Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Urszula. Na scenach Jarmarku Jagiellońskiego: Kayah, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik. A do tego h erbowe winorośla na 700-lecie, czyli zielony prezent dla lublinian i 700 centymetrów urodzinowego tortu. To wszystko w scenerii średniowiecznych murów i w otoczeniu architektury renesansu!

 

PROGRAM OBCHODÓW WIELKIEGO JUBILEUSZU

Uroczysta sesja Rady Miasta / 15 sierpnia / godz. 12.00 / Zamek Lubelski

Sen o mieście – widowisko teatralne / 12–14 sierpnia / godz. 21.00 / dziedziniec Zamku Lubelskiego
Barwne widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy, sztukmistrzów. Para młodych ludzi, tancerzy, w towarzystwie sztukmistrzów i innych artystów sztuki nowego cyrku ukazują dramaty i upadki, wskrzeszenia i chwile wielkiego szczęścia wyjęte z dziejów miasta. Przejścia na linie, wspaniałe układy choreograficzne na szarfach, żonglerka i pokazy pirotechniczne tworzą nową jakość opowieści. Całość zrealizowana na tle spektakularnej scenografii Jarosława Koziary z jego mistycznym wielkim słońcem i muzyką skomponowaną przez lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa.

Jarmark Jagielloński / 12–15 sierpnia / przestrzenie Starego Miasta
Jarmark rękodzielniczy, koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy, potańcówki, spektakle.
Specjalna edycja koncertu re:tradycja, dedykowana miastu, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej i mistrzów muzyki tradycyjnej.

„Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota / 15 sierpnia / godz. 20.00 / plac Zamkowy
Największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, orkiestry i chóry, spotkają się na jednej scenie podczas widowiska stworzonego z okazji 700-lecia Miasta Lublin. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski opowiedzą swój lubelski sen.

XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich / 15 sierpnia / godz. 16.00 / Trybunał Koronny
Spotkanie hejnalistów z całej Polski, którzy po raz kolejny przyjadą do Lublina zaprezentować hejnały swoich miast.

Światowy Zjazd Lublinian / 10–15 sierpnia
Międzynarodowe spotkanie miłośników miasta oraz środowisk skupionych wokół lubelskiej Polonii. Około 250 osób z organizacji polonijnych na całym świecie weźmie udział w Światowym Zjeździe Lublinian koordynowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział  i Dom Polonii w Lublinie.

Multimedialna Historia Miasta / 12–15 sierpnia / godz. 22.00 / plac Litewski
Widowiskowe pokazy na fontannach opowiadające o kluczowych epizodach Lublina w obliczu 700-lecia miasta.

„Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” / 10–15 sierpnia / w godz. 10.00–18.00 / Muzeum Lubelskie na Zamku
Wystawa jubileuszowa przygotowana przez Muzeum Lubelskie na Zamku z najstarszymi i najważniejszymi widokami i panoramami miasta.

Prezentacja oryginału aktu lokacji z 1317 roku / 15 sierpnia / Muzeum Lubelskie na Zamku

Lublin na ekranie / 12–14 sierpnia / godz. 13.00 / Teatr Stary
Projekcje filmów o Lublinie, m.in. „Volta”, „Carte Blanche”.