Aktualności

Europejski Festiwal Smaku. Polska 1918 - 2018.

Jubileuszowa edycja Europejskiego Festiwalu Smaku (3-9 września br.) jest częścią obchodów „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Tym razem organizatorzy przeniosą nas do Dwudziestolecia Międzywojennego – sięgniemy do unikalnych smaków i doświadczymy atmosfery tamtych czasów. Najważniejszym smakiem będzie Smak Wolności.

Stare Miasto zamieni się w Jarmark Inspiracji pod hasłem „100 wystawców na 100 lecie niepodległości”. Rynek, ulice Grodzka oraz Złota wypełnią stoiska tradycyjnymi potrawami z regionu i kraju, dzięki którym będziemy mieć okazję do kulinarnej podróży w przeszłość. Obok lokalnych przysmaków czekają na nas również te z całego kontynentu. Jarmark pozwoli nie tylko spróbować potraw, zabrać co nieco do domu, ale również poznać ich tajniki poprzez warsztaty. Przyświecać mu będzie idea „Kuchni Prosto od Człowieka”, czyli odejście od myślenia o handlu na rzecz spotkania i budowania relacji międzyludzkich.

W ramach cyklu wystaw „gastronomicznych” odbędzie się Wystawa Wolna Puławianka. Lubelscy artyści różnymi technikami sportretują świnkę puławską, popularnie zwaną Wolną Puławianką. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 6 września 2018, o godz. 21.00 w Restauracji 2 PI ER w Lublinie. Wspólnie wybierzemy najpiękniejszą Świnkę oraz posmakujemy lubelskich przekąsek.

W sobotę 8 września, wytwórcy nalewek z całej Polski będą rywalizować w ramach XXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Nalewek w Lublinie,  edycja „Nalewki ziołowe”. W restauracji Old Pub zbiorą się miłośnicy tych trunków, aby konkurować ze sobą, ale przede wszystkim by wspomnieć przyjaciela Festiwalu, Piotra Bikonta, któremu poświęcono turniej. W programie znajduje się Seminarium „Nalewki i zioła lecznicze”. O historii koniaku, jako części kultury Armenii. Gościem specjalnym będzie Edgar Ghazaryan, Ambasador Republiki Armenii w RP.

Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na wernisaż wystawy kostiumów Anny Moryto „Princeska u Czechowicza”. Wystawa zaprezentuje XIX wieczne stroje damskie wykonane w pracowni Stroje z Pasją. Zobaczymy cały przekrój stylów w modzie z tego okresu – od delikatnych sukni w stylu Empire, po rozbudowane kreacje charakterystyczne dla końca wieku. Jedną z zaprezentowanych kreacji będzie suknia princesse stworzona według wzoru z francuskiego magazynu La Mode Illustree z 1882 r. Wernisaż odbędzie się  w środę 5 września o 20.00.

Festiwal to również wiele propozycji muzycznych. Jedną z nich jest koncert Pieśni Sefardyjskie w wykonaniu Kai Mianowanej wraz z zespołem. Brzmienia sefardyjskie łączą wpływy wielu kultur, m.in. hiszpańskiej, marokańskiej, osmańskiej, tureckiej oraz europejskiej. Koncert odbędzie się w piątek 7 września o 18.45 w Kaplicy Paryskiej Bazyliki Dominikanów. Na Placu po Farze zagrają również: w piątek zespół RDZA oraz LAO CHE, a w sobotę Katy Carr oraz Raper Tadek, z udziałem kwintetu smyczkowego, a w niedzielę Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky.

Na scenie ustawionej na placu po Farze, w sobotę 8 września, zobaczymy znanych aktorów takich jak: Sławomira Łozińska, Kamila Ściborek, Sylwia Wysocka, Grzegorz Daukszewicz, Marcin Troński, Marcin Kwaśny, Marek Siudym. Wystąpią oni w festiwalowym pokazie mody dedykowanym Dwudziestoleciu Międzywojennemu. Widzowie będą mieli również okazję zobaczenia artystów w ramach cyklu pokazów kulinarnych „Gwiazdy smakują Lubelskie”. Pokaz mody wzbogaci pokaz tańca w wykonaniu Akademii Tanga Argentyńskiego.

W Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL przy Złotej spotkają się fani legendarnych aparatów fotograficznych Leica. W czasach dwudziestolecia międzywojennego w Lublinie tworzył Edward Hartwig, który w swojej pracy wielokrotnie korzystał z tego słynnego aparatu. Przez 3 dni uczestnicy warsztatów będą spacerować śladami Hartwiga i fotografować Lublin.

W sobotę 8 września przed Bramą Krakowską stanie Diorama „Projektu Wojsko Polskie 1918 – 1921”. Zobaczymy biwak drużyny piechoty polskiej z okresu walk z bolszewikami na Lubelszczyźnie. Będzie okazja to poznania umundurowania i uzbrojenia żołnierzy, a tajże codziennych czynności, musztry wojskowej.

Przed Ratuszem zobaczymy „Bajkę o królewnie co za dużo ciuchów miała”, a to za sprawą Stacji Teatr z Konopnicy. „Kop-ciuszek” to dalsze losy znanej wszystkim bohaterki - Kopciuszka. Co się stanie, kiedy król zbankrutuje i nie będzie pieniędzy na kupowanie kolejnych sukni? Dobra zabawa gwarantowana! Sobota 8 września o 15.00 na placu Łokietka.

Swój udział w festiwalu zapowiedział również Teatr Podręczny, znany z tego, że pojawia się i znika. Będzie można go odnaleźć od 7 do 9 września na ulicy Grodzkiej lub małej scenie stojącej przy Kamienicy Sobieskich.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest XVII Lubelskie Święto Miodu odbywające się na Rynku Starego Miasta. W niedzielę 9 września w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 11.30 zostanie odprawiona msza święta w intencji pszczelarzy, a o 12.30 uczestnicy przejdą w uroczystym pochodzie do Trybunału Koronnego. W Trybunalska Cafe odbędą się warsztaty z cyklu Laboratoria Smaku - „Miód na serce. Warsztaty sycenia miodu pitnego” oraz „Jak założyć własną mini pasiekę?”. Na placu Po Farze zobaczymy „Pokaz mody pszczelarskiej” oraz występy Zespołu Pieśni i Tańca APIS, Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Kropelki Rosy” z Łukowa i Zespołu Ludowego„Kresowianki” z Włodawy.

Podczas imprezy ukaże się publikacja „100 dań lubelskich. Przewodnik dla szefów kuchni i turystów” autorstwa Waldemara Sulisza, pomysłodawcy Europejskiego Festiwalu Smaku. Znajdziemy tam przepisy na potrawy historyczne, te serwowane w Lublinie przed wojną i po wojnie, tradycyjne przepisy z regionu oraz ich nowoczesne interpretacje. Przewodnik zostanie wydany w nakładzie 5000 i będzie dostępny w najważniejszych instytucjach kulinarnych miasta oraz restauracjach.

O tych i innych wydarzeniach w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku przeczytasz na stronie internetowej: https://europejskifestiwalsmaku.pl

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.