Aktualności

Europejski Festiwal Smaku 2019 - zobacz co przed nami

Na początku września (2-8 września 2019) Lublin będzie smakował wybornie! Podczas jedenastej edycji Europejskiego Festiwalu Smaku poznamy specjały kuchni litewskiej. W jubileuszowym roku 450 lat Unii Lubelskiej nie mogło być inaczej.

W środę rozpocznie się Jarmark Inspiracji – zachęcamy do spaceru ulicami Starego Miasta, podczas którego wystawcy z Polski i Europy przeniosą nas do kulinarnego świata swoich narodów. To okazja do zakupów i degustacji pysznego jedzenia oraz trunków. Na scenie przy placu Po Farze odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne. Na dzieci czeka Akademia Kubusia Puchatka „Pizza Królowej Bony”. Na placu Łokietka poznamy smaki Wielkiego Księstwa Litewskiego za sprawą Unijnego Miasteczka Smaku. Tegoroczny festiwal, jak podkreślają organizatorzy, będzie bardzo "eko". Do pokazów użyte zostaną sprawdzone produkty pochodzące z lokalnych źródeł.

Lubelskie restauracje staną się Laboratoriami Smaku. W restauracji 2 Pi Er odbędzie się Kolacja Historyczna w ramach Jem Teatr, podczas której dowiemy się, „Czy Zygmunt August jadł wiewiórki?”.

W czasie trwania festiwalu producenci z regionu będą rywalizować w konkursie na „Najlepszy Smak Lubelszczyzny”. Wyłonione zostaną wyjątkowe produkty, w 9 kategoriach: produkty mleczne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, produkty rybołóstwa, owoce i warzywa, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, a także napoje (w tym alkohole) oraz inne. Najlepsi szefowie kuchni zmierzą się w ogólnopolskim konkursie „GOOD CHEF”. Tradycyjnie do Lublina zawita XIX Ogólnopolski Konkurs Nalewek, który odbędzie się w restauracji Old Pub

Europejski Festiwal Smaku to nie tylko doznania kulinarne - miłośnicy sztuki również znajdą coś dla siebie. W krużgankach Bazyliki Dominikanów obejrzymy wystawę fotograficzną „Hagiografia”, przedstawiającą 12 postaci świętych kobiet, inspirowaną ikonami. Na zakończenie festiwalu w Kasztorze Dominikanów odbędzie się również Debata Dwóch Ambon „Smak krzyża”. W Hotelu Arche będzie można zobaczyć wystawę „Magia Podlasia” - zbiór fotografii pięciu autorów, dzięki którym poznamy duszę Podlasia wraz z jego niezwykłymi zakątkami, krajobrazami, a także portretami mieszkańców. Podczas warsztatów fotograficznych z Piotrem Markiem, zaprezentowane zostaną aparaty Leica, a uczestnicy zmierzą się z tematem „Co Jan Matejko widział za oknem?”. Muzeum Lubelskie oraz lubelscy dominikanie zapraszają do zobaczenia Żywego obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”. 

Razem z panią Małgorzatą Sulisz już po raz kolejny przeniesiemy się w czasie, wchodząc w XVI-wieczny klimat, za sprawą ruchomych obrazów i przepięknych kostiumów. Na tegorocznym Spacerze Historycznym pojawi się Czarna Dama (Barbara Radziwiłłówna) oraz nie kto inny jak sam król Zygmunt August!

Tradycją Europejskiego Festiwalu Smaku są pokazy mody. Na placu Po Farze ponownie zobaczymy gwiazdy polskiego ekranu, tym razem w stylizacjach nawiązujących do jubileuszu Unii Lubelskiej.

Wśród koncertowych propozycji Festiwalu znajdziemy: Orkiestrę Prowincjonalną, Pablopavo i Ludziki, Stanisława Soykę, Lidię Biały z repertuarem pieśni hagiograficznych, Pawła Małaszyńskiego & Cochise. Rockowy zespół Lorien wykona dla nas Inwokację z „Pana Tadeusza”, piosenki zespołu Nightwish zaśpiewa Natalia. Wystąpi także Kaja Mianowana, która zachwyciła swoim głosem widzów rok temu. Artystka zaśpiewa u oo. Dominikanów – będzie to koncert zainspirowany kulturą sefardyjską.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie sobotni koncert POP Arena 80's Festival na Arenie Lublin. Usłyszymy największe gwiazdy lat 80.: Sandrę, Thomasa Andersa & Modern Talking Band, Fancy, C.C.Catch, Savage i Joy.

 

Pełny program Europejskiego Festiwalu Smaku, wraz dokładnymi terminami poszczególnych wydarzeń, dostępny jest na stronie: www.europejskifestiwalsmaku.pl

Życzymy smacznej zabawy!

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.