Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Artykuły / Z dzieckiem

Z dzieckiem

Czarcia łapa i inne lubelskie legendy, podziemne korytarze, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Carnaval Sztukmistrzów. Bez wątpienia Lublin ma wiele do zaoferowania najmłodszym podróżnikom. W tym dziale zgromadziliśmy informacje, które pomogą w organizacji ciekawego pobytu w Mieście Inspiracji wraz z dziećmi.


CIEKAWE MIEJSCA:

Szlak Legend Lubelskich
Z Lublinem wiąże się wiele ciekawych legend. Skąd wzięła się nazwa naszego miasta, o czym śnił Leszek Czarny i w jakich sytuacjach pieje kogucik z Wieży Trynitarskiej ? O wszystkim dowiecie się Państwo na Szlaku Legend Lubelskich. Opowieści oraz mapka przebiegu szlaku znajdują się w dziale Szlaki / Szlak Legend Lubelskich. Zapraszamy do uczestnictwa w wycieczkach „Szlakiem Legend Lubelskich”. Podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście przewodnik wraz z towarzyszącym mu koziołkiem w przystępny i ciekawy sposób zapoznają dzieci z historią miasta, wykorzystując w tym celu najpopularniejsze lubelskie legendy. Szczegółowe informacje oraz zapisy pod nr tel. 81 532 44 12 lub osobiście w siedzibie Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Lublin, ul. Jezuicka 1/3


Zamek Lubelski
Obok tysięcy ciekawych eksponatów, na Zamku w Lublinie znajduje się ten wyjątkowy, który w sposób szczególny skupia uwagę dzieci - stół z odciskiem czarciej łapy. Według podań zostawił go sam diabeł, który dawno temu podczas słynnego procesu w Trybunale Koronnym na Rynku Starego Miasta wymierzył sprawiedliwość. Najmłodszych na pewno zainteresuje wystawa archeologiczna, na którą składają się liczne prezentacje multimedialne oraz makiety ukazujące dzieje regionu.

Adres:
ul. Zamkowa 9
20-117 Lublin
+48 81 532 50 01
www.muzeumlubelskie.pl
kancelaria@muzeumlubelskie.plPiwnica pod Fortuną
Piwnica pod Fortuną mieści się w zabytkowej kamienicy Lubomelskich i obejmuje dziesięć sal. W dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaaranżowana wystawa składająca się z multimedialnych prezentacji i eksponatów przybliżających historię Lublina. Dziesiąta, najważniejsza sala prezentuje interesujące, świeckie freski z końca XVI w. Lekcja historii w tej formie z pewnością zainteresuje Państwa dziecko.

Adres:
Rynek 8
20-111 Lublin
tel. + 48 81 444 55 55
www.piwnica.lublin.eu

e-mail: piwnica@lrot.pl


Lubelska Trasa Podziemna
W piwnicach Trybunału Koronnego swój bieg rozpoczyna niespełna 300-metrowy system podziemnych korytarzy, które prowadzą do Placu po Farze. Dodatkową atrakcją jest ruchomy obraz przedstawiający pożar miasta Lublina w 1719 r. oraz makiety pokazujące jak miasto wyglądało dawniej. Atrakcja jest dostępna dla dzieci od 4. roku życia.

Adres:
Rynek 1
20-112 Lublin
tel. +48 81 534 65 70
www.podziemia.teatrnn.pl

e-mail: podziemia@tnn.lublin.pl


Zakrystia akustyczna w Archikatedrze
Archikatedra Lubelska skrywa wiele sekretów. Jednym z nich jest zakrystia akustyczna. Specjalna konstrukcja sklepienia daje tajemnicze efekty. Osoba stojąca w jednym narożniku zakrystii jest w stanie rozmawiać nawet najcichszym szeptem z osobą stojącą w przeciwnym narożniku. Tak, wiemy to brzmi niewiarygodnie, jednak to prawda. Najlepiej przekonać się o tym na własne uszy!

Adres:
ul. Królewska 10
20-109 Lublin
tel. +48 81 532 11 96
fax: 81 532 27 80
www.archikatedra.kuria.lublin.plWieża Trynitarska
Na ostatnim piętrze, okazałej 60-metrowej wieży, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków. Widok jest naprawdę wspaniały!

Adres:
ul. Królewska 10
20-109 Lublin
Tel. +48 81 743 73 92Dom Słów
Czy wiedzą Państwo jak kiedyś drukowano książki? Nie? W takim razie, należy wybrać się do Domu Słów prezentującego historię drukarstwa w Lublinie. Wśród eksponatów znajdują się m.in. maszyny drukarskie używane w dawnych lubelskich drukarniach.

Adres:
ul. Żmigród 1
20-110 Lublin
tel. +48 81 534 52 33
www.izbadrukarstwa.tnn.plMuzeum Wsi Lubelskiej
Spacerując po urzekającym terenie Skansenu, trudno oprzeć się wrażeniu, że przenieśliśmy się w czasie. Odnajdziemy tu m.in. wiernie odtworzone zagrody, drewniany kościół i cerkiew czy drewniany wiatrak typu koźlak. Dodatkową atrakcję stanowią napotykane co krok zwierzęta: kozy, kury czy koniki.

Adres:
al. Warszawska 96
20-824 Lublin
tel.  +48 81 533-85-13 lub +48 533 31 37
fax: 81 533 30 51
www.skansen.lublin.pl

email: skansen@skansen.lublin.pl


Ogród Botaniczny UMCS
Malowniczo położony na lessowym wzgórzu ogród urzeka swoim pięknem. Odnajdziemy tu rozmaite rośliny pochodzące m.in. z Polski, Ameryki, Azji oraz obszarów śródziemnomorskich. Kolekcje ogrodowe liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się Dworek Kościuszków, w którym bywał sam Tadeusz Kościuszko.

Adres:
ul. Sławinkowska 3
20-810 Lublin
e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl
www.garden.umcs.lublin.plLubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej
Tuż za Bramą Krakowską, na rogu ul. Bramowej i Jezuickiej znajduje się Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej. To miejsce, gdzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat Lublina i regionu, zakupić ciekawe pamiątki z podróży oraz nabyć Kartę Turysty, która pozwoli zwiedzić miasto przyjemnie i tanio. Wśród wydawnictw znajdują się ciekawe pozycje dedykowane najmłodszym turystom. Dla dzieci został przygotowany specjalny kącik. W ofercie Ośrodka są także wycieczki „Szlakiem legend lubelskich” - doskonała okazja do poznania historii Lublina poprzez popularne podania i opowieści. Świetną rodzinną zabawą jest bezpłatny Quest Lublin700, pozwalający w interesujący sposób odkrywać tajemnice Starego Miasta. Ciekawe propozycje wydarzeń znajdują się w ofercie LOITiK podczas dużych imprez miejskich, takich jak Festiwal Legend Lubelskich, Zima w Mieście, czy Sezon Lublin.

Adres:
ul. Jezuicka 1/3 (Stare Miasto)
20-113 Lublin
www.lublintravel.pl
www.facebook.pl/infolublin
info@loitik.euWYDARZENIA:

Carnaval Sztukmistrzów
Festiwal Legend Lubelskich


INSTYTUCJE:

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Centrum Kultury
Warsztaty Kultury
KLANZA Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów
Fundacja Sztukmistrze
Wojewódzki Ośrodek Kultury
Kino Bajka
Kino Cinema-City
Multikino
BIBLIO Biblioteka Multimedialna (MBP Filia nr 32)
Karuzela Sztuki


REKREACJA:

Słoneczny Wrotków
Park linowy w Lublinie – Zalew Zemborzycki
Mania Skakania - trampoliny i park linowy
Strefa Wysokich Lotów
Aqua Lublin
Ice Mania


STACJE ROWERU MIEJSKIEGO Z ROWERAMI DZIECIĘCYMI:

ul. Długosza
ul. LeszczyńskiegoPRZYDATNE LINKI:

www.mamawlublinie.pl
www.tudzieci.pl
www.czasdzieci.pl
www.wycieczkazdzieckiem.pl