Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Wieża zamkowa

.

Romańska wieża, nazywana także donżonem, jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym oraz w całym Lublinie. Wieża została wzniesiona w 2. poł. XIII w. Obiekt ma wysokość ok. 30 m a grubość jej murów w przyziemiu dochodzi do 4 m. Dolna część wieży zbudowana jest z kamienia wapiennego a górna z cegły ułożonej w wątku wendyjskim.

Spiralna klatka schodowa biegnąca w grubości murów prowadzi do trzech kondygnacji. Najwyższą kondygnację oświetla biforium -  charakterystyczny dla budowli romańskich otwór okienny podzielony na dwie części kamienną kolumienką.

Wieża przez wieki pełniła funkcje obronne, niekiedy mieszkalne. W XVI wieku mieściło się w niej więzienie dla szlachty. Funkcje więzienne pełniła też w XX wieku, podczas II Wojny Światowej mieściło się tu więzienie gestapo, w latach 1944-1954 podobnie jak Zamek, pełniła funkcję więzienia politycznego NKWD i UB.

Obecnie w wieży znajdują się wystawy historyczne a na jej  szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto i okolicę.

 

Obiekt dostępny do zwiedzania z Kartą Turysty.

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.