Od 25 maja 2018 r. w Polsce stosowane jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1), dalej zwane „RODO”. Wobec powyższego Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna przedstawia następującą informację wymaganą Rozporządzeniem i dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Więcej w "Polityce Prywatności"

Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Judaica / Szlak Pamięci Żydów Lubelskich - Wzgórze Zamkowe

Szlak Pamięci Żydów Lubelskich - Wzgórze Zamkowe

Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Powstał po rozebraniu w 1 połowie XIX w. ruin dawnego renesansowego zamku królewskiego (ze starych zabudowań pozostała tylko romańska wieża czyli tzw. donżon oraz gotycka kaplica pw. Trójcy Świętej). Nowy obiekt funkcjonował jako więzienie, w którym obok Polaków zamykano również Żydów. Miało to miejsce  zarówno w czasie zaborów, w okresie międzywojennym, jak i przede wszystkim podczas okupacji hitlerowskiej, kiedy  gestapo więziło tu mieszkańców getta lubelskiego. Żydowscy więźniowie zostali potem rozstrzelani w masowych egzekucjach na Górkach Czechowskich oraz (również z Polakami) podczas egzekucji na zamku 22 lipca 1944 r., na kilka godzin przed wkroczeniem do Lublina wojsk polskich i sowieckich. W latach 1944-54, gdy funkcjonowało tu więzienie NKWD i UB, wśród więzionych patriotów znalazła się też niewielka grupa Żydów

Zamek jest obecnie siedzibą Muzeum Lubelskiego.