Od 25 maja 2018 r. w Polsce stosowane jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, Dz. Urz. UE L 119, s. 1), dalej zwane „RODO”. Wobec powyższego Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna przedstawia następującą informację wymaganą Rozporządzeniem i dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Więcej w "Polityce Prywatności"

Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Szlaki / Szlak Renesansu Lubelskiego

Szlak Renesansu Lubelskiego

Znaki: Bez oznaczenia, przy poszczególnych punktach znajdują się tablice informacyjne

Wiek XVI i XVII były dla Lublina przełomowe. Wielki pożar w 1575 roku, który niemal całkowicie zniszczył miasto, oraz rozwój kontrreformacji spowodowały napływ do Lublina licznej grupy muratorów włoskich. Powstające i przekształcane budowle otrzymywały szereg wspólnych cech architektonicznych takich jak: smukła bryła, jednonawowy plan, węższe od nawy i zakończone półkoliście prezbiterium w kościołach, bezwieżowa fasada, sklepienie kolebkowe z lunetami ozdobione sztukateriami, tynkowane ściany, fasada z ozdobnym szczytem, ornamenty okuciowe. W literaturze naukowej osobny typ architektoniczny budowli sakralnych powstających na Lubelszczyźnie w 1. połowie XVII w. i posiadających wspólne cechy wyodrębnił Władysław Tatarkiewicz. Termin "renesans lubelski" został wprowadzony do historii sztuki w 1. połowie XX w. Zapraszamy do zapoznania się z oryginalnością architektoniczną Lublina i okolic! Życzymy wspaniałych, estetycznych przeżyć!

Pozostałe obiekty "Szlaku Renesansu Lubelskiego", znajdujące się na terenie Lubelszczyzny, można odnaleźć na stronie: www.lubelskietravel.pl

Pobierz aplikację mobilną Szlaku Renesansu Lubelskiego
                 

 1. Kościół pw. Św. Ducha
 2. Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła
 3. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
 4. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 5. Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
 6. Kościół pw. św. Mikołaja
 7. Cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego
 8. Kościół pw. św. Agnieszki
 9. Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
 10. Kościół pw. św. Wojciecha
 11. Kościół oo. Dominikanów pw. św. Stanisława BM