Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »

Rozumiem

Kiedy planujesz nas odwiedzić ?

Od Do

Szlaki / Bł. ks. Stanisława Mysakowskiego

Bł. ks. Stanisława Mysakowskiego

niebieski; 4,5 km

Szlak leży na Wyżynie Lubelskiej w granicach Miasta Lublin, wcześniej w granicach wsi królewskiej Zemborzyce założonej w 1364r. Rozpoczyna się przy ul. Krężnickiej na końcowym przystanku linii autobusu nr 8, biegnie przez most na rzece Nędznicy. Wchodzi w las Rudki, przebiega przez miejsce dawnej fundacji Księdza Mysakowskiego, której świadkiem jest jedyny ocalały krzyż. Następnie idzie wzdłuż ściany lasu i bagien, by przejść przez most na rzece Bystrzycy i osiągnąć przystanek końcowy linii autubusu nr 25 na granicy dawnych Zemborzyc (obecnie Lublina) i Prawiednik.

Ksiądz Stanisław Mysakowski urodził się 14 września 1896 roku w Wojsławicach. Jego działalność duszpasterska i społeczna koncentrowała się na pracy wychowawczej wśród robotniczej młodzieży i pomocy dla bezrobotnych. W czasie niemieckiej okupacji został aresztowany 17 listopada 1939 roku i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a następnie do Dachau, gdzie został zamordowany. Podczas mszy św. beatyfikacyjnej odprawionej przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku został zaliczony w poczet błogosławionych.