Noc Muzeów w Lublinie

18.05.2019

Nie spać zwiedzać! Tej nocy popularne powiedzenie nabiera dosłownego wymiaru. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na Was w Lublinie podczas tegorocznej Nocy Muzeów (sobota, 18 maja 2019).

Muzeum Lubelskie zaprasza do podziwiania Kaplicy Trójcy Świętej z unikatowymi freskami rusko-bizantyjskimi, o każdej pełnej godzinie od 18.00 do 23.30. Przed Wami również szansa na zobaczenie nocnej panoramy miasta z Wieży Zamkowej (18.00-00.00). Będzie klimatycznie i romantycznie.

Oddziały Muzeum Lubelskiego również otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. W Muzeum Historii Miasta Lublina o godz. 18.00 odbędą się warsztaty plastyczne „Krzywa Wieża w Lublinie? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej”, podczas których dzieci dowiedzą się m.in.: kto, kiedy i po co zbudował Bramę Krakowską? Jaka jest jej wysokość i grubość murów? Czy wieża naprawdę jest krzywa? Aby uczestniczyć w wydarzeniu należy się na nie zapisać. Dla trochę starszych wykład z pokazem multimedialnym „Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632)”, podczas którego zastanowimy się, o czym może świadczyć znalezisko samych fałszywych monet, jakie jest prawdopodobieństwo że pochodzą one z nielegalnej mennicy funkcjonującej w mieście? Początek o  godzinie 19.30.

Podobnie jak w ostatnich latach, również i w tym roku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie włącza się w wydarzenia programu Nocy Muzeów 2019, otwierając drzwi do godz. 23:00. Dla zwiedzających dostępna będzie wystawa Wysiłek Syzyfa – wystawa w ramach Festiwalu „Scena w Budowie”.

Muzeum Martyrologii pod Zegarem możecie wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie czasowej „Maria Zofia Hiszpańska-Neumann”, prezentującej dokumenty z czasu pobytu artystki w obozie, m.in. listy, grypsy, wspomnienia. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej z kaplicy, która znajduje się w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dworku Wincentego Pola czekają na Was "Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni". Poznacie historie zabytkowych przedmiotów, dowiecie się co nieco na temat skamieniałości z pradawnych mórz. Będzie również możliwość obserwacji nocnego nieba przez teleskop.

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie czasowej, zaprezentuje pamiątki związane z Józefem Łobodowskim. W programie również odtworzenie fragmentów „Ballady lubelskiej”.

Ogród Botaniczny UMCS przygotował dla Was spacer na temat do mitów i wierzeń związanych z królestwem roślin. Spotkanie zakończy się ogniskiem we Wrzosowej Chatce. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało dla zwiedzających dwudniowy program. W piątek 17 maja czekają Was Nocne Bajania – wieczorna wędrówka po skansenie, połączona z rozwiązaniem intrygującej zagadki (obowiązują zapisy na wydarzenie). W sobotę 18 maja, będzie możliwość wieczornego zwiedzania zabytkowych wnętrz i zakątków Muzeum (18.00-20.00).

Chcecie poznać „Muzeum od kuchni”? Będzie okazja! Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie (godz. 18.30, 20.30, 22.30). Wspólnym mianownikiem pokazywanych eksponatów jest magazyn muzealny, tzn. miejsce, gdzie znajdują się przedmioty różnej klasy artystycznej i kategorii. Tytuł wystawy również jest symboliczny, nawiązuje do historii miejsca, gdzie mieściła się stołówka akademicka.

Galeria Labirynt otworzy interaktywną wystawę sztuki współczesnej dla dzieci „Brzuchomówca i milczące obrazy”. Wernisaż będzie tłumaczony na PJM i język angielski. Dzieci, poprzez samodzielną interpretację prac, staną się tytułowymi brzuchomówcami. Zobaczycie, jak wiele mają do powiedzenia, pozornie nieme dzieła sztuki. Wystawy można doświadczyć również wyłączając wzrok, a angażując zmysły słuchu i dotyku. O godz. 20.00 odbędzie się także wykład, tłumaczony na PJM „Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach.” Dowiecie się na temat nowych form w sztuce i poza nią, w odpowiedzi na dzisiejszy kryzys ekonomiczny, ekologiczny i społeczny. Do północy będzie możliwość obejrzeć wystawy: Ruiny moich marzeń oraz the empty room of night (ul. Grodzka 3).

Państwowym Muzeum na Majdanku przez cały dzień 18 maja odbywać się będzie kiermasz książek. Muzeum zaprasza także na spotkania: „Kim byli ludzie w pasiakach? Więźniowie KL Lublin w świetle prywatnych dokumentów”, „Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy””, „Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM”. Na prelekcje obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

W Noc Muzeów swoje drzwi otwierają także obiekty poza Lublinem. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce proponuje zwiedzanie w towarzystwie dam i kawalerów w strojach z epoki, przy akompaniamencie pianoli, skrzypiec i gramofonu. W Nałęczowie gościć nas będą Muzeum Stefana Żeromskiego, które zaprasza na wspólne czytanie fragmentów opowiadania "Wszystko i nic" Stefana Żeromskiego; oraz Muzeum Bolesława Prusa i ich Kino pod Chmurką, z krótkimi filmami i reportażami dotyczącymi Muzeum.

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.