Aktualności
-
Lubelskie w kwietniu 2023 | Sprawdź co się wydarzy
- 01-04-23
- 30-04-23
Nareszcie! Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. W kwietniu nie tylko przyroda budzi się do życia. Liczne wydarzenia organizowane w województwie lubelskim wyzwolą w Tobie pozytywną energię. Skorzystaj z przygotowanego przez nas zestawienia i zaplanuj piękny czas między Wisłą a Bugiem. ...
-
Lubelskie Jarmarki Wielkanocne | 2023
- 24-03-23
- 06-04-23
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Ich niezwykłą atmosferę jak co roku zainicjują świąteczne lubelskie kiermasze. Lokalne rękodzieło, pachnące świąteczne wypieki, kolorowe stroiki, plecionki, palmy i pisanki - to wszystko czeka na Ciebie na jarmarkowych stoiskach! Pozw ...
-
Lubelskie zaprasza!
Dodano: 17/03/2023Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza Cię do odkrywania walorów turystycznych województwa lubelskiego. Różnorodność krain jakie niesie za sobą przestrzeń pomiędzy Wisłą a Bugiem sprawia, że na pewno znajdziesz atrakcyjną dla siebie ofertę. Planując wizytę w naszym pi ...
3k6 Festiwal Gier
- 22-04-23
- 23-04-23
Uwaga gracze! Kostki w dłoń, bo nadchodzi nowy festiwal gier. W hali Targów Lublin w ramach wydarzenia będzie czekało wiele atrakcji, takich jak: games room, spotkania z twórcami gier czy stoiska wydawnictw.
Więcej informacji na facebook.com
Anna Celińska-Banaszek i Tomasz Banaszek „NASZ ŚWIAT” | wystawa malarstwa
- 15-10-21
- 03-11-21
Wernisaż wystawy malarstwa Anny Celińskiej Banaszek i Tomasza Banaszka "Nasz świat" odbędzie się w Galerii TPSP "Przy Bramie" 15 października, zaś wystawę będzie można oglądać do 3 listopada.
Aplikacja Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto to aplikacja mobilna w formie audioprzewodnika, która pozwoli Ci w wygodny i interesujący sposób zwiedzić Lublin. Dzięki niej poznasz najciekawsze wątki z historii miasta oraz jego najważniejsze zabytki zlokalizowane na Starym Mieście i w okolicy.
W aplikacji dostępne są dwie trasy:
Szlak Staromiejski to trwający ok. godziny spacer, który rozpoczyna się i kończy w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Krakowskie Przedmieście 6). Zaprowadzi Cię do takich miejsc jak m.in. Rynek, plac Po Farze, Bazylika oo. Dominikanów, Archikatedra Lubelska, kościół pobrygidkowski, Teatr im. J. Osterwy, plac Litewski, Krakowskie Przedmieście, Nowy Ratusz i Brama Krakowska. Zwiedzanie jest możliwe w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
Szlak Pamięci Żydów Lubelskich rozpoczyna się u stóp Wzgórza Zamkowego, przy schodach prowadzących do Muzeum. Trwający ok. 2 godziny spacer pozwoli Ci bliżej poznać historię lubelskich Żydów, zaprowadzi do miejsc takich jak m.in. miejsce po dawnym kompleksie synagogalnym, Stary Cmentarz Żydowski, budynek dawnej szkoły rabinackiej Jeszywas Chachmej, i wiele innych. Szlak dostępny jest w polskiej wersji językowej.
Aplikacja dla telefonów z systemem Android dostępna jest bezpłatnie w sklepie Google Play: www.play.google.com
Aplikacja dla telefonów z systemem iOS: www.apps.apple.com
Warto dodać, że Lublin można zwiedzać także przy pomocy audioprzewodników w pięciu wersjach językowych. W Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej znajduje się 40 urządzeń, które zabiorą Cię w podróż po jednym z pięciu tematycznych szlaków Lublina: Wielokulturowym, Jagiellońskim Unii Lubelskiej, Znanych Lublinian, Zabytków Architektury oraz Pamięci Żydów Lubelskich. Dodatkowo na audioprzewodniku znalazł się Szlak Staromiejski.
Archikatedra Lubelska
Okazała Archikatedra Lubelska to obowiązkowy punkt zwiedzania Lublina. Jest to dawny kościół jezuicki, wybudowany w latach 1586-1604, według projektu włoskich architektów Jana Marii Bernardoniego i Józefa Bricciego, w stylu barokowym. Kościół wzorowany był na rzymskiej świątyni jezuickiej Il Gesu. W 1604 roku kościół został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego i otrzymał wezwanie Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Wraz z kościołem, jezuici wybudowali kolegium, których budynki niegdyś otaczały dzisiejszy plac Katedralny. Po pożarze w 1752 roku, nastąpiła odbudowa świątyni. Wówczas powstały słynne polichromie iluzjonistyczne autorstwa mistrza Józefa Mayera.
Autoportret w masce | wystawa masek gipsowych
- 28-03-23
- 29-03-23
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Biotece, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, dostępna będzie wystawa Haliny Studniarz-Dreyer - "Autoportret w masce". Na ekspozycji zaprezentowane zostaną maski gipsowe oraz fotografie spektakli pantomimicznych.
Bazylika oo. dominikanów - skarbiec
Przylegający do Bazyliki klasztor, powstawał etapami do XVIII wieku. Jak głosi tradycja, w klasztornym refektarzu podpisano akt Unii Lubelskiej w 1569 r. Podczas zakończonego w 2012 r. remontu w północnym skrzydle klasztoru utworzono ekspozycję, w której zgromadzono przedmioty związane z zakonem. Najcenniejsze eksponaty można podziwiać w klasztornym skarbcu. Wystawa prezentuje m.in. kolekcję zabytkowych ksiąg, szat liturgicznych i wyrobów złotniczych.
ul. Złota 9
20-112 Lublin
tel. 81 532 89 80
www.lublin.dominikanie.pl
Brama Grodzka
Brama Grodzka została zbudowana w 1341 roku, po najeździe Tatarów, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Strzegła przejścia w obronnych murach miejskich. Pierwotnie miała formę czworoboku opatrzonego hełmem, posiadała dwie kondygnacje z otworami strzelniczymi. W XVI wieku dobudowano przedbramie z attyką. Pod koniec XVIII wieku na polecenie Komisji Dobrego Porządku (Boni Ordinis), Brama została przebudowana w stylu klasycystycznym i pozbawiona cech obronnych. Przebudowę przypominają elementy widoczne od strony Starego Miasta: data MDCCLXXXV oraz monogram SAR (Stanislaus Augustus Rex – Stanisław August Król).
Brama Krakowska
Brama Krakowska to jeden z architektonicznych symboli Lublina. Jest skierowana w stronę historycznego traktu, który prowadził do ówczesnej stolicy państwa – Krakowa, stąd jej nazwa.
Carnaval Sztukmistrzów 2023
- 27-07-23
- 30-07-23
Carnaval Sztukmistrzów to czas wielkich widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku zlokalizowanych w przestrzeni miasta.
Centrum Spotkania Kultur
Imponujący, nowoczesny gmach CSK został zaprojektowany przez wybitnego lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha. Industrialną aranżację wieńczą zielone tarasy, porośnięte typowymi dla Lubelszczyzny roślinami oraz Miejska Pasieka Artystyczna. Przemierzając przeszklony podniebny korytarz, macie okazję spojrzeć na miasto z góry. W budynku odbywa się wiele wydarzeń takich jak konferencje, kongresy, wydarzenia muzyczne, występy artystyczne.
Plac Teatralny 1
20-029 Lublin
+48 81 441 56 70
www.spotkaniakultur.com
biuro@spotkaniakultur.com
Strona 1 z 7