Aktualności
-
Lublin | Te atrakcje możesz już zwiedzać
- 01-02-21
- 15-02-21
Od 1 lutego 2021 r. wiele lubelskich muzeów i galerii sztuki wznawia działalność w reżimie sanitarnym. W Lublinie są już dostępne do zwiedzania:
-
Konkurs #LublinTravel 2020 roztrzygnięty
- 31-01-21
- 28-02-21
Mamy to! Znamy wyniki Konkursu #LublinTravel 2020! 108 zdjęć wzięło udział w czwartej edycji konkursu fotograficznego #LublinTravel 2020, organizowanego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Kreatywność, z jaką Uczestnicy spojrzeli na architekturę Lublina sprawiła, ...
-
Lubelskie na ferie 2021
- 04-01-21
- 17-01-21
Ferie zimowe w Lubelskim to dwa tygodnie zabawy pobudzającej kreatywność - gry terenowe oraz interesujące zajęcia i warsztaty online. Dzięki nim dzieci i młodzież zdobędą nowe umiejętności i poznają ciekawostki dotyczące regionu. Sprawdź i wybierz coś dla siebie! ...
#ZamowNaWynos i wspieraj restauracje | Lubelskie
- 24-10-20
- 28-02-21
Nie możesz odwiedzić swojej ulubionej restauracji? Twoja ulubiona restauracja odwiedzi Ciebie. Sprawdź, gdzie zamówisz na wynos bądź z dowozem pod same drzwi. Na naszej stronie znajdziesz ponad 100 lokali w Lubelskim oferujących pyszne jedzenie. Wspieraj branżę gastronomiczną. #ZamowNaWynos i smacznego.
Aplikacja Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto to aplikacja mobilna w formie audioprzewodnika, która pozwoli Ci w wygodny i interesujący sposób zwiedzić Lublin. Dzięki niej poznasz najciekawsze wątki z historii miasta oraz jego najważniejsze zabytki zlokalizowane na Starym Mieście i w okolicy.
W aplikacji dostępne są dwie trasy:
Szlak Staromiejski to trwający ok. godziny spacer, który rozpoczyna się i kończy w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Jezuicka 1/3). Zaprowadzi Cię do takich miejsc jak m.in. Rynek, plac Po Farze, Bazylika oo. Dominikanów, Archikatedra Lubelska, kościół pobrygidkowski, Teatr im. J. Osterwy, plac Litewski, Krakowskie Przedmieście, Nowy Ratusz i Brama Krakowska. Zwiedzanie jest możliwe w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
Szlak Pamięci Żydów Lubelskich rozpoczyna się u stóp Wzgórza Zamkowego, przy schodach prowadzących do Muzeum. Trwający ok. 2 godziny spacer pozwoli Ci bliżej poznać historię lubelskich Żydów, zaprowadzi do miejsc takich jak m.in. miejsce po dawnym kompleksie synagogalnym, Stary Cmentarz Żydowski, budynek dawnej szkoły rabinackiej Jeszywas Chachmej, i wiele innych. Szlak dostępny jest w polskiej wersji językowej.
Aplikacja dla telefonów z systemem Android dostępna jest bezpłatnie w sklepie Google Play: www.play.google.com
Aplikacja dla telefonów z systemem iOS: www.apps.apple.com
Warto dodać, że Lublin można zwiedzać także przy pomocy audioprzewodników w pięciu wersjach językowych. W Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej znajduje się 40 urządzeń, które zabiorą Cię w podróż po jednym z pięciu tematycznych szlaków Lublina: Wielokulturowym, Jagiellońskim Unii Lubelskiej, Znanych Lublinian, Zabytków Architektury oraz Pamięci Żydów Lubelskich. Dodatkowo na audioprzewodniku znalazł się Szlak Staromiejski.
Archikatedra Lubelska
Okazała Archikatedra to obowiązkowy punkt zwiedzania Lublina. Jest to dawny kościół jezuicki, wybudowany w latach 1586-1604. Świątynię wybudowano według projektu włoskich architektów Jana Mario Bernardoniego i Józefa Bricciego, w stylu barokowym. Kościół wzorowany był na rzymskiej świątyni jezuickiej Il Gesu. W 1604 roku kościół został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego i otrzymał wezwanie Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Wraz z kościołem, jezuici wybudowali kolegium, których budynki niegdyś otaczały dzisiejszy Plac Katedralny. Po pożarze w 1752 roku, nastąpiła odbudowa kościoła. Wówczas powstały słynne polichromie iluzjonistyczne autorstwa mistrza Józefa Mayera.
Bazylika oo. dominikanów - skarbiec
Przylegający do Bazyliki klasztor, powstawał etapami do XVIII wieku. Jak głosi tradycja, w klasztornym refektarzu podpisano akt Unii Lubelskiej w 1569 r. Podczas zakończonego w 2012 r. remontu w północnym skrzydle klasztoru utworzono ekspozycję, w której zgromadzono przedmioty związane z zakonem. Najcenniejsze eksponaty można podziwiać w klasztornym skarbcu. Wystawa prezentuje m.in. kolekcję zabytkowych ksiąg, szat liturgicznych i wyrobów złotniczych.
ul. Złota 9
20-112 Lublin
tel. 81 532 89 80
www.lublin.dominikanie.pl
Brama Grodzka
Zbudowana w 1341 roku po najeździe Tatarów, za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Strzegła przejścia w obronnych murach miejskich. Pierwotnie miała formę czworoboku opatrzonego hełmem, posiadała dwie kondygnacje z otworami strzelniczymi. W XVI wieku dobudowano przedbramie z attyką. Pod koniec XVIII wieku na polecenie Komisji Dobrego Porządku (Boni Ordinis), Brama została przebudowana w stylu klasycystycznym i pozbawiona cech obronnych. Przebudowę przypominają elementy widoczne od strony Starego Miasta: data MDCCLXXXV oraz monogram SAR (Stanislaus Augustus Rex – Stanisław August Król).
Brama Krakowska
Brama Krakowska jest jednym z architektonicznych symboli Lublina. Jest skierowana w stronę historycznego traktu, który prowadził do ówczesnej stolicy państwa – Krakowa, stąd jej nazwa.
Centrum Spotkania Kultur
Imponujący, nowoczesny gmach CSK został zaprojektowany przez wybitnego lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha. Industrialną aranżację wieńczą zielone tarasy, porośnięte typowymi dla Lubelszczyzny roślinami oraz Miejska Pasieka Artystyczna. Przemierzając przeszklony podniebny korytarz, macie okazję spojrzeć na miasto z góry. W budynku odbywa się wiele wydarzeń takich jak konferencje, kongresy, wydarzenia muzyczne, występy artystyczne.
Plac Teatralny 1
20-029 Lublin
+48 81 441 56 70
www.spotkaniakultur.com
biuro@spotkaniakultur.com
Galerie sztuki w Lublinie
Witaj w Lublinie, miejscu, gdzie obok zwiedzania unikalnych zabytków oraz uczestnictwa we wspaniałych wydarzeniach, znajdziesz wiele innych możliwości obcowania ze sztuką. Malarstwo, rzeźba, fotografia, plakaty, graffiti – zarówno klasyka, jak i współczesność. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.
Hominem quaero - Lech Mazurek | wystawa
- 12-02-21
- 07-03-21
Łacińska sentencja "Hominem quaero" (szukam człowieka), przypisywana greckiemu filozofowi z kręgu cyników - Diogenesowi z Synopy, wyraża niewiarę w możliwość znalezienia prawdziwego człowieka wśród ludzi. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt prac wykonanych metodą druku atramentowego, przedstawiających twarze kokretnych ludzi: tych rozpoznawalnych, ale także anonimowych oraz hybrydy. Widz odpowie na pytania o autentyczność współczesnego człowieka - na ile jest on realną osobą, a na ile awatarem lub wyobrażeniem innych.
IX Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Lubelskie. Smakuj życie!" | plenerowa wystawa
- 13-02-21
- 12-03-21
Akademia Odkryć Fotograficznych zaprasza na plenerową wystawę laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Lubelskie. Smakuj życie!”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Fotografie można będzie oglądać na placu przed Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12).
Strona 1 z 6