Spacerując po Lublinie, natkniesz się na niewielkie figurki przedstawiające koziołki, które stanowią część powstającego Szlaku Koziołków Lubelskich. Realizowany od 2022 roku przez Fundację "Lubelskie Koziołki", projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Od 2025 roku rodzina lubelskich koziołków powiększyła się o postacie z Koziołkowego Szlaku Legend, które przenoszą spacerujących w świat lokalnych opowieści. Zapraszamy do poznania koziołków!
Onufry
Koziołek Onufry pojawił się jako pierwszy z lubelskich koziołków. Stoi na schodach lubelskiego ratusza, a przy ustach trzyma trąbkę - tak jak jego imiennik, pan Onufry Koszarny, który przez prawie 25 lat był miejskim trębaczem i codziennie w południe wygrywał hejnał z ratuszowego balkonu. Koziołek Onufry symbolizuje szacunek i pamięć o tym wyjątkowym obyczaju, a także historię Ratusza, który przez wieki był świadkiem wielu wydarzeń, w tym trudnych czasów wojennych.
Adres: Plac Króla Władysława Łokietka 1, schody ratusza
Jan
Zaczytany koziołek Jan stanął przy ul. Krakowskie Przedmieście 6, upamiętniając miejsce, w którym mieścił się sklep Jana Mincla, pierwowzór postaci z powieści "Lalka" Bolesława Prusa. W oknie sklepu znajdował się drewniany pajac, który witał przechodniów, a samo wnętrze zostało szczegółowo opisane w dziele Prusa. Koziołek ma przypominać zarówno mieszkańcom Lublina, jak i turystom o tej historycznej postaci i wyjątkowym miejscu, które do dziś przyciąga uwagę - to tu znajduje się Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej.
Adres: Krakowskie Przedmieście 6
Kazik
Tuż przy Bramie Krakowskiej, po stronie Starego Miasta, spotkacie Kazika, który imię odziedziczył po królu Kazimierzu III Wielkim - to właśnie ten władca nakazał otoczyć miasto murami. Koziołek Kazik dzierży nieoczywisty atrybut - poziomnicę. Czemu? Wskazuje tak na fakt, że Brama Krakowska jest nieco odchylona od pionu, a najłatwiej zauważyć to patrząc na budowlę od strony ulicy Szambelańskiej.
Adres: ul. Bramowa, przy Bramie Krakowskiej
Światłowid
Czy wiesz, że Lublin miał duży wkład w rozwój technologii światłowodowej? Prace nad włóknami światłowodowymi rozpoczęły się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej już w latach 70-tych. Lublin był pierwszym ośrodkiem w Polsce i jednym z czterech na świecie, który rozpoczął badania nad tą technologią. Aby upamiętnić ten fakt firma Orange Polska ufundowała stojącego przy ulicy Grodzkiej koziołka o wdzięcznym imieniu Światłowid.
Adres: ul. Grodzka 14
Łukasz
W bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Starego stoi koziołek Łukasz. Imię dostał po architekcie Łukaszu Rodakiewiczu, który ów teatr zbudował aby spełnić marzenie swojej drugiej żony, Marianny Drewnowskiej. Wybudowany w 1822 r. jest drugim najstarszym budynkiem teatralnym w Polsce, po krakowskim Starym Teatrze.
Adres: ul. Jezuicka 17
Staś
Koziołek Staś jest lekarzem i upamiętnia historyczne połączenie ulicy Staszica z najstarszą lubelską lecznicą – Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1. Szpital, którego historia sięga XVIII wieku, przechodził wiele etapów rozwoju, począwszy od skromnego szpitala św. Łazarza, aż po nowoczesną placówkę medyczną. Koziołek Staś stanął obok tej ważnej instytucji, jako symbol historii i troski o zdrowie mieszkańców Lublina. Figurka stoi przy wejścu do wzniesionego w 1908 r. budynku, w którym mieścił się Szpital Dziecięcy ufundowany przez lubelskich przemysłowców, braci Augusta i Juliusza Vetterów.
Adres: ul. Staszica 11
Szarytka Marianna
Pierwszą koźlicę w gronie lubelskich koziołków spotkać można niedaleko Stasia, przy wejściu do szpitala. Szarytka z sercem na dłoni nawiązuje do postaci siostry Marianny Kulisińskiej, pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, przy najstarszym budynku SPSK Nr 1. Szarytki znane są z opieki nad chorymi i potrzebującymi, zaś z lubelskim szpitalem związane były przez ponad 200 lat.
Adres: ul. Staszica 16
Maciej
Koziołek Maciej to kolejny symbol Lublina, który pojawił się w przestrzeni miasta 14 marca 2024 roku. Jego obecność podkreśla unikatowy charakter zabytkowej architektury i zachęca do odkrywania historii Lublina. Umiejscowiony w pobliżu Pałacu Potockich, nawiązuje do bogatego dziedzictwa miasta, a jego motto – „Tu znajdziesz codzienną porcję szczęścia w promieniach własnego kąta” – przywołuje atmosferę domowego ciepła i lokalnej tożsamości.
Adres: ul. Staszica 3a
LuCeK
LuCeK to zapracowany biznesmen, który przegląda maile i delektuje się filiżanką kawy na tarasie restauracji 2PiEr, na piątym piętrze Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. LuCeK idealnie wpasowuje się w przestrzeń, która jest miejscem zarówno relaksu, jak i spotkań kulturalnych. Odwiedzając go będziesz mieć okazję by z góry zobaczyć budynek sąsiedniego Centrum Spotkania Kultur w całej okazałości.
Adres: ul. Artura Grottgera 2 (Lubelskie Centrum Konferencyjne, 5 piętro - taras restauracji 2PiER)
Vetek
Vetek to koziołek, którego spotkać można nieco dalej od centrum Lublina, przy ulicy Szmaragdowej 4A - to właśnie tam mieści się Lubelska Klinika Weterynaryjna Szmaragdowa 24/7, fundator koziołka. Jak więc łatwo zgadnąć, koziołek Vetek jest weterynarzem i podkreśla wagę opieki nad zwierzętami w regionie.
Adres: ul. Szmaragdowa 4a
Janek i Jurek
Przed budynkiem 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie spotkać można nietypową parę koziołków – Janka i Jurka – niosących nosze. Upamiętniają oni bohaterskich obrońców miasta z września 1939 roku: porucznika Jana Igaltowskiego, dowódcę ochotniczej kompanii „Jan”, oraz 16-letniego harcerza Jerzego Kędzierskiego, który walczył i zginął w obronie Lublina. Figurki nawiązują do dramatycznych wydarzeń wokół szpitala wojskowego, który stał się areną ciężkich walk. Janek i Jurek to symbol odwagi młodych ludzi, którzy w najtrudniejszych chwilach nie zawahali się stanąć do walki o swoje miasto.
Adres: Aleje Racławickie 23
Koziołkowy Szlak Legend
Z początkiem 2025 roku koziołkowa rodzina powiększyła się o nowe figurki, które powstały w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Docelowo w przestrzeni Lublina pojawi się aż 11 koziołków, z których każdy będzie miał swój unikalny atrybut nawiązujący do lokalnych legend i historii. Przy każdej figurce umieszczono kod QR, który przekierowuje do opowieści związanej z daną postacią. To nie tylko artystyczna atrakcja, ale także sposób na odkrywanie magicznych historii Lublina w przestrzeni miejskiej.
Felicja
Felicja nawiązuje do tajemniczej legendy o kamieniu nieszczęścia, który przez wieki siała zniszczenie i pecha w Lublinie. Z jej można odczarować jego złą moc – w ręku trzyma ona magiczny zielony kamyk, który ma moc przywrócenia równowagi. Koziołek Felicja symbolizuje nadzieję na zakończenie klątwy i przyniesienie szczęścia, zachęcając do odkrywania tajemniczych historii Lublina.
Adres: ul. Jezuicka 5, przy Wieży Trynitarskiej
Kryspin
Kryspin, dzielny koziołek, strzeże Lublina nocą, pojawiając się czasem przy Bramie Krakowskiej czy Baszcie Półokrągłej. Mówi się, że trzyma kuszę i dba o bezpieczeństwo miasta. W średniowieczu mury miejskie były kluczowe dla obronności Lublina. Zbudowane za Kazimierza Wielkiego, były symbolem prestiżu i ochrony. Do dziś możemy podziwiać m.in. Bramę Krakowską i Basztę Półokrągłą, które stanowią ważne zabytki.
Adres: ul. Królewska 10 (chodnik przy katedrze, w pobliżu skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego)
Wiktoria
Koziołek Wiktoria upamiętnia jedno z ważnych wydarzeń związanych z historią Lublina. Nawiązując do fundacji Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przez króla Władysława Jagiełłę, symbolizuje zwycięstwo Polaków nad Krzyżakami w 1410 roku. Koziołek znajduje się w miejscu, które ściśle wiąże się z tą legendą, przy placu, w pobliżu kościoła, którego fundatorem był król Jagiełło. Jego postać zachęca do odkrywania miejskich tajemnic i historii tego unikalnego miejsca.
Adres: ul. Narutowicza 6, przy kościele pw Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
Tereska
Koźlica Tereska symbolizuje legendarną urodę i czar złotniczanki z ulicy Złotej. Córka znanego rzemieślnika, przyciągała spojrzenia całego miasta – każdy chciał choć przez chwilę zobaczyć jej uśmiech w oknie. Choć budziła zachwyt, wzbudzała też zazdrość, a nocne wizyty adoratorów stały się miejską tajemnicą. Do dziś złoty kogucik na Wieży Trynitarskiej podobno pieje, gdy przez bramę przechodzi ktoś wierny – albo niewierny…
Adres: ul. Złota 4
Mikołaj
Koziołek Mikołaj nawiązuje do legendy o powstaniu herbu Lublina. Gdy książę Łokietek nadał miastu prawa miejskie w 1317 r., polecił heraldykowi Mikołajowi stworzyć herb, na którym widnieć miał wizerunek kozy, która miała niegdyś uratować mieszkańców przed najeźdźcami. Niestety, Mikołaj był artystą nieco... roztargnionym. Gdy zniknął bez słowa, delegacja z Lublina zabrała zostawiony przez niego pakunek. W środku przygotowany herb, zaś na nim – nie koza, a dumny, brodaty kozioł wspinający się na winorośl. Tak już zostało, a kozioł do dziś króluje na herbie miasta.
Adres: ul. Archidiakońska 5
Jadzia
Jadzia przypomina o wielkim pożarze Lublina z 1575 roku, który – według legendy – rozpoczął się od domu lubelskiej mieszczki Jadwigi Kołaczniczki. Zasnęła ona przy piecu podczas nocnych wypieków i niechcący zaprószyła ogień. Choć udało jej się uciec, pożar pochłonął niemal całe miasto.
Adres: Plac Rybny
Jędrek
Koziołek Jędrek siedzi w pobliżu wejścia na zamek. Przypomina o mistrzu Andrzeju, który na zlecenie króla Władysława Jagiełły pokrył wnętrze zamkowej Kaplicy Trójcy Świętej barwnymi freskami – dziś uznawanymi za arcydzieło sztuki bizantyjsko-ruskiej. Jędrek to hołd dla artystycznego dziedzictwa miasta i jego wielowiekowej historii.
Adres: ul. Zamkowa 9, na przeciwko wejścia na Zamek
W znalezieniu wszystkich koziołków pomoże Ci mapa Google.
Więcej informacji na lubelskiekoziolki.pl, lublin.eu
[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]