Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. W muzeum prezentowane są zabytki charakterystyczne dla wiosek z różnych części regionu lubelskiego. Klimatu dodają uprawy rolne i ogrodnicze oraz zwierzęta hodowlane w tym: konie, kozy, kury, gęsi i kaczki.
Obszar Muzeum podzielony jest na siedem sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku.
Szczególną atrakcją lubelskiego skansenu są ekspozycje dwóch zespołów sakralnych: rzymskokatolickiego z XVII-wiecznym kościołem z Matczyna, oraz greckokatolickiego z XVIII-wieczną cerkwią z Tarnoszyna. Obydwie świątynie ciągle pełnią funkcje sakralne. Sektor dworski z okazałym XVIII-wiecznym dworem z Żyrzyna, bramą z Łańcuchowa oraz zespołem folwarcznym z czworakami z Brusa Starego to kolejny urokliwy zakątek skansenu. W Miasteczku Prowincjonalnym Europy Środkowej z lat 30. XX wieku można zobaczyć wiernie zrekonstruowane budynki m.in.: ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk czy restaurację z Zemborzyc.
Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.
Malowniczo położone, klimatyczne Muzeum Wsi Lubelskiej jest doceniane przez artystów, fotografików i filmowców. Kręcono tu sceny do takich filmów jak: "Bitwa Warszawska", "Wołyń", "Błękitna Armia" czy "Korona Królów".