Jest to półcylindryczna budowla z dwiema kondygnacjami strzelniczymi. Została zbudowana w XIV wieku z kamienia i cegły. Była częścią murów obronnych wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego. Drewniane pomosty umożliwiały obrońcom dostęp do strzelnic.

W okresie średniowiecza we wnętrzu baszty znajdował się „cyrkacz świec” -  wyrabiano tu grube świece gromniczne, używając do tego lin konopnych, po których gorący wosk skapywał do form. Baszta została zrekonstruowana w latach 80-tych  XX wieku. Podczas remontu generalnego w 1993 roku odtworzono przypuszczalną formę zwieńczenia budowli.

Widoczny po prawej stronie Baszty mur to pozostałości dawnych „kazimierzowskich” umocnień miasta. Z ocalałych fragmentów można wnioskować, że grubość ich wynosiła około 2 m, a wysokość wahała się od 4 do 12 m. Mury obronne rozbierane były w dwóch etapach: w 2. połowie XII wieku i 2. połowie XIX wieku.

Aby dojść do Baszty należy wejść w podwórko pomiędzy Bramą Krakowską a budynkiem, w którym znajduje się Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej.