WITAJ W LUBLINIE, mieście o bogatej ponad 700 letniej historii z doskonale zachowanymi zabytkami oraz licznymi śladami świadczącymi o położeniu na styku kultur Zachodu i Wschodu.

Romantycznie położone Stare Miasto z pięknymi kamienicami i klimatycznymi zaułkami, unikatowa Kaplica Trójcy Świętej, monumentalna Brama Krakowska, Bazylika Dominikanów, zachwycająca Archikatedra, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny, czy niezwykle ważne Państwowe Muzeum na Majdanku, to tylko niektóre z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Lublinie.

W Lublinie ciągle się coś dzieje. Do najciekawszych wydarzeń należą Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Inne Brzmienia, Festiwal Konfrontacje Teatralne czy Europejski Festiwal Smaku.

Uroki Lublina doceniają nie tylko jego mieszkańcy i turyści. W staromiejskich zaułkach często można spotkać artystów, fotografików czy filmowców. Lubelskie plenery stanowiły scenografię do takich filmów i seriali jak: Czarne Chmury, Ogniem i mieczem, Chopin. Pragnienie miłości, Lektor, Carte Blanche, Wszystko przed Nami, Volta, Kamienie na szaniec, Wojenne dziewczyny, Drogi wolności. 

Z roku na rok Lublin staje się coraz bardziej modny wśród turystów, zarówno z Polski jak też z zagranicy, którzy przyjeżdżają tu żeby poznawać historię i ciekawe miejsca z nią związane, wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, posmakować lokalnej kuchni czy po prostu „poczuć klimat” miejsca.

Miasto jest doskonałą bazą wypadową do takich miejsc takich jak Kazimierz Dolny, Zamość, Roztocze, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie oraz wielu innych ciekawych zakątków województwa lubelskiego.

Czy warto przyjechać do Lublina? Oczywiście że tak! Przekonaj się sam. Do zobaczenia.

LUBLIN W LICZBACH

W Lublinie mieszka około 340 tysięcy osób co daje miastu dziewiąte miejsce w Polsce.

Powierzchnia Lublina wynosi 147 km². 

Lublin to miasto uniwersyteckie: studiuje tu około 65 tys. studentów (ok. 20% mieszkańców miasta). Jest 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne, w których znajduje się ponad 200 kierunków studiów. Około 6 500 wśród studentów to obcokrajowcy z niemal 100 krajów. Każdego roku, mury lubelskich uczelni opuszcza ponad 20 tys. absolwentów. Największą uczelnią jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, na którym kształci się blisko 22 tys. osób. Najstarszy jest Katolicki Uniwersytet Lubelski, który powstał w 1918 roku.

POZNAJ HISTORIĘ LUBLINA >> KALENDARIUM

 

 

znak dziedzictwa europejskiego f0a0203ef71f8fa30a19ebb098a79582polskie marki turystyczne logo 540