Witaj w Lublinie, Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Stolica województwa lubelskiego jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, docenionym jako Polska Marka Turystyczna. Historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina, jednego z najstarszych polskich miast, został uhonorowany tytułem Pomnika Historii. Wielokulturową, ponad 700-letnią historię miasta potwierdzają liczne zabytki. Do najcenniejszych należy Kaplica Trójcy Świętej, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Dobrze zachowane Stare Miasto z głównie renesansową zabudową zawierającą ślady gotyku, baroku i klasycyzmu potrafi oczarować niejednego turystę.
Lublin został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2029! To wyjątkowe wyróżnienie oznacza mnóstwo interesujących inicjatyw, projektów i wydarzeń kulturalnych. Odbywające się cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Inne Brzmienia, Open City, Carnaval Sztukmistrzów, Re:Tradycja czy Europejski Festiwal Smaku zmieniają miasto w przestrzeń artystycznej aktywności. Zarówno mieszkańcy jak i turyści doceniają ofertę licznych muzeów, galerii sztuki współczesnej, teatrów, filharmonii, opery i instytucji, które tak jak Centrum Spotkania Kultur prezentują dokonania światowej sławy artystów.
Historia miasta od XV wieku jest związana ze społecznością żydowską. Stosunkowo nieliczne, aczkolwiek okazałe i ważne, obiekty związane z kulturą Żydów, tj. Jesziwas Chachmej i zabytkowy cmentarz, dotyczące Holokaustu Państwowe Muzeum na Majdanku przyciągają odwiedzających z całego świata. Kultywowaniem pamięci o tej części historii miasta i regionu zajmuje się miejska instytucja Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Obecność narodowości żydowskiej została zaznaczona również w jednym z największych skansenów na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej, w części zatytułowanej: Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX w. Obszar muzeum podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku. Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.
Najsłynniejszą lubelską przekąską jest cebularz. To okrągły, pachnący i chrupiący placek pszenny, posypany cebulą oraz makiem. Przed wojną wypiekali je lubelscy Żydzi. Cebularze można kupić w niemal wszystkich sklepach spożywczych w Lublinie. My polecamy zajrzeć do piekarni zlokalizowanych w pobliżu Starego Miasta.
Miasto jest doskonałą bazą wypadową do takich miejsc takich jak Kozłówka, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Zamość, Roztocze, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie oraz wielu innych ciekawych zakątków województwa lubelskiego.
W Lublinie mieszka około 340 tys. osób co daje miastu dziewiąte miejsce w Polsce. Powierzchnia Lublina wynosi 147 km².
Wydarzenia w Lublinie:
Noc Kultury (czerwiec)
Inne Brzmienia (lipiec)
Carnaval Sztukmistrzów (lipiec)
Re:Tradycja (sierpień)
Europejski Festiwal Smaku (wrzesień)
Konfrontacje Teatralne (październik)
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca (listopad)
Lubelski Festiwal Filmowy (listopad)
Festiwal Bożego Narodzenia (grudzień)