Znaki: przy poszczególnych punktach znajdują się tablice informacyjne w języku polskim i angielskim
Renesans Lubelski jest unikalnym typem architektonicznym wykształconym na terenach województwa lubelskiego na przełomie XVI/XVII w. Łączy w sobie gotyk z elementami renesansu włoskiego i niderlandzkiego, które pojawiły się wraz z architektami zapraszanymi licznie przez miejscową arystokrację. Budowle w typie renesansu lubelskiego charakteryzują się smukłością i lekkością bryły oraz wspaniałymi detalami architektonicznymi w postaci sterczynowych szczytów, bogato zdobionych gzymsów i pilastrów oraz stiukowych dekoracji na kolebkowych sklepieniach. Architektura ta rozprzestrzeniła się na terenach Polski wschodniej, obejmując przede wszystkim Galicję oraz zachodnią Ukrainę i Litwę. Jest przykładem koegzystencji i wzajemnego oddziaływania inspiracji ze wschodniej i zachodniej Europy na tych terenach.
W literaturze naukowej osobny typ architektoniczny budowli sakralnych powstających na Lubelszczyźnie w 1. połowie XVII wieku i posiadających wspólne cechy wyodrębnił Władysław Tatarkiewicz. Termin renesans lubelski został wprowadzony do historii sztuki w 1. połowie XX wieku. Zapraszamy do zapoznania się z oryginalną architekturą Lublina i okolic! Życzymy wspaniałych, estetycznych przeżyć!
Pozostałe obiekty "Szlaku Renesansu Lubelskiego", znajdujące się na terenie Lubelszczyzny, można odnaleźć na stronie: www.lubelskietravel.pl
- Kościół pw. Św. Ducha
- Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
- Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
- Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
- Kościół pw. św. Mikołaja
- Cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego
- Kościół pw. św. Agnieszki
- Kościół pw. MB Wspomożenia Wiernych
- Kościół pw. św. Wojciecha
- Kościół oo. Dominikanów pw. św. Stanisława BM