Plac Litewski to największy i najbardziej reprezentacyjny plac Lublina. Odbywają się tu parady i najważniejsze uroczystości państwowe. Jest to też jedno z ulubionych miejsc spotkań lublinian.

Według podań w tym miejscu obozowali Litwini, którzy przybyli do Lublina na obrady sejmu, zakończonego podpisaniem Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski upamiętnia okazały pomnik w kształcie obelisku.

Na Placu Litewskim odnajdziemy także pomniki: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja. Znajdujące się w północnej części placu budynki to dawne pałace: Czartoryskich, Lubomirskich oraz Rządu Gubernialnego. Po przeciwnej stronie usytuowany jest okazały gmach Poczty Głównej, zawdzięczający swój obecny wygląd przebudowie w 1921 roku.

Nazwa Placu Litewskiego zmieniała się wraz z historią miasta. I tak W XIX wieku  nazywał się  Placem Musztry następnie Placem Gubernatora. W czasie II wojny światowej miejsce nosiło nazwę Plac Adolfa Hitlera, a po jej zakończeniu Plac Stalina.

W centralnej części Placu Litewskiego rośnie niewielkie drzewo – topola czarna. Do roku 2017 w tym miejscu rósł słynny Baobab (tak naprawdę, także topola czarna), chyba najsłynniejsze drzewo w historii Lublina. Pod Baobabem lublinianie bardzo chętnie… umawiali się na randki.

Atrakcją placu Litewskiego są piękne fontanny podświetlane wieczorami. W sezonie letnim odbywają się tam pokazy multimedialne, podczas których na kurtynie wodnej prezentowane są kilkuminutowe filmy dotyczące historii miasta lub atrakcji kulturalnych. Program pokazów można sprawdzić na lublin.eu/lublin/marketing-miasta/fontanna-multimedialna/harmonogram-pokazow