Kościół zbudowano w latach 1412–1426 dla zakonu brygidek jako wotum dziękczynne króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem, przepowiedziane przez świętą Brygidę. Według tradycji, kościół wybudowali wzięci do niewoli podczas bitwy Krzyżacy. Po zakończeniu budowy, król zwrócił im wolność. Krzyżacy nie wrócili jednak w swoje strony, porzucili szaty zakonne i założyli osadę nieopodal Lublina. Wieś do dzisiaj nosi nazwę Niemce. Położona jest na północ od Lublina, przy drodze krajowej numer 19.

Kościół został wybudowany przy trakcie biegnącym w stronę Krakowa, który od czasów Jagiełły stał się najważniejszą drogą w Koronie, łączącą Wilno i Kraków. 

Ciekawostką jest fakt, że do świątyni wchodzi się schodami... w dół. Świadczy to o różnicy poziomu gruntu przed kościołem w czasach, kiedy budowano kościół i obecnie.

W pierwszej połowie XVII wieku prezbiterium przesklepiono kolebką z lunetami i pokryto sztukateriami w typie renesansu lubelskiego w formie żeber i medalionów z motywami figuralnymi i roślinnymi. Dekorację sztukateryjną wykonano także w południowym skrzydle klasztoru. Na kościelnym strychu zachowały się fragmenty fresków.

Neogotyckie ołtarze i ambona pochodzą z początku XX wieku. Uwagę zwracają stalle z XVII-wiecznymi obrazami przedstawiającymi sceny z życia św. Brygidy. Renowacja kościoła w latach 2009–2012 umożliwiła wyeksponowanie, w przeszklonej posadzce, pozostałości kaplicy, która istniała w tym miejscu przed wybudowaniem obecnej świątyni. Zwiedzającym udostępniono krypty oraz wieżę kościelną. Na strychu kościoła znajdują się XV-wieczne gotyckie polichromie.

Posłuchaj o kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej