Stary Gaj, położony w południowo-zachodnich krańcach miasta stanowi „zielone płuca” Lublina, jest miejscem aktywnego wypoczynku mieszkańców i turystów.

Leśnictwo Stary Gaj zajmuje fragment dzielnicy Zemborzyce. Najwyższe walory przyrodnicze posiada Rezerwat „Stasin” wytyczony w północno-zachodnim krańcu Starego Gaju. Celem ochrony w tym rezerwacie jest zachowanie fragmentu lasu liściastego z dużym udziałem brzozy czarnej w liczebności ponad 90 okazów. Tuż przy granicy Rezerwatu, na przecięciu dużych traktów leśnych, rośnie stuletni dąb szypułkowy uznany za pomnik przyrody.

Dodając do atutów Starego Gaju ciekawe ukształtowanie terenu z niewielkimi wąwozami i jarami, otrzymujemy dużą różnorodność krajobrazu na małym obszarze. Jej poznanie i doświadczenie ułatwiają liczne trakty i dukty leśne, doskonałe zarówno na rodzinny spacer, jak i jogging. Zimą zamieniają się one w trasy narciarstwa biegowego, gdzie często można skorzystać z torów, wypracowanych wcześniej przez coraz liczniejszych amatorów tej dyscypliny.

Tym, którzy planują wycieczkę rowerową, Stary Gaj ma także coś do zaoferowania. Pewna część szlaków rowerowych Gminy Konopnica, przebiega właśnie przez obszar lasu. Punktem startu tras jest południowo-zachodni „narożnik” Rezerwatu przyrody Stasin. Ustawiony tam drogowskaz wskazuje drogę w dwóch kierunkach. Pierwsza możliwość to wycieczka skrajem lasu do Stasina, potem przez wieś do Motycza. Druga opcja umożliwia zagłębienie się traktem w las, gdzie po kilkuset metrach znaki kierują na południe ku Zemborzycom Podleśnym, następnie zaś nad Zalew Zemborzycki do ul. Cienistej, a dalej nawet do Niedrzwicy Dużej.

A może coś bardziej ekstremalnego? Wiele aktywnych osób lubi brać udział w biegach i marszach na orientację. Zarówno piesze, jak i rowerowe zabawy oraz zawody na orientację gości Stary Gaj dość często, a obszar lasu jest doskonały do rozpoczęcia, bądź kontynuowania przygody z orienteeringiem. O świcie, za dnia, czy pod osłoną nocy – to już zależy od preferencji grupy. Indywidualne, niesztampowe podejście do każdego zlecenia, zapewnia profesjonalna lubelska Manufaktura Turystyki.

Spacer przez Stary Gaj pełen jest także akcentów historycznych. Obszar lasu pokryty jest wewnątrz licznymi ziemiankami partyzanckimi, zaś przy jednym z głównych traktów zachowała się mogiła z czasów II wojny światowej.

Najlepszy dojazd do granicy lasu stanowi droga szutrowo-asfaltowa, odchodząca przez przejazd kolejowy w kierunku kompleksu od strony ul. Janowskiej (wzdłuż ogródków działkowych), ul. Lipska (również boczna ul. Janowskiej) oraz ul. Węglinek, z której można zjechać za drogowskazem w kierunku stacji kolejowej Lublin Zachodni. Warte rozważenia jest skorzystanie z pobliskich parkingów na osiedlach Górki, Widok oraz Poręba. Dojazd komunikacją miejską z różnych zakątków Lublina jest bardzo łatwy, dzięki bliskości pętli autobusowych „Osiedle Widok” przy ul. Filaretów oraz „Osiedle Poręba” przy ul. Granitowej. Najwygodniejszym wejściem w leśny obszar jest podziemne przejście pod peronem stacji kolejowej Lublin Zachodni lub od strony przejazdu kolejowego przy. ul. Janowskiej.

Na spacer, na rower, na przebieżkę i narty, ognisko i grzyby, a wszystko to w otulinie lokalnej historii, świeżego powietrza i chronionej przyrody – w Starym Gaju każdy znajdzie coś dla siebie!