01-10-21
31-10-21

Nudna jesień? Ależ skąd! Gdy w świecie przyrody trwają gorączkowe przygotowania do zbliżającej się zimy, lubelskie instytucje kultury także nie próżnują. Przed nami październik obfitujący w ciekawe wydarzenia. W Zamościu cofnij się w czasie o 350 lat i powitaj Króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, w Chełmie zanurz się w świecie teatru lalkowego na Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy, zaś w Tarnogrodzie poznaj tradycję ludową dzięki 38. Ogólnopolskiemu Sejmikowi Teatrów Wsi Polskiej. A może marzysz o międzygalaktycznych wojażach? Doskonale! Do Centrum Spotkania Kultur właśnie przybyła Gwiezdna Flota. Na fanów przygód rycerzy Jedi czeka wyjątkowa wystawa. Tej jesieni - MOC BĘDZIE Z TOBĄ - oczywiście w Lubelskiem! 

 

FESTIWALE I WYDARZENIA

Lubartowska Jesień Muzyczna
25 września - 17 października
Lubartów | Kamionka | Kozłówka

Cykl koncertów w zabytkowych wnętrzach powiatu lubartowskiego. Urzekająca muzyka wypełni mury Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Sali Rycerskiej Pałacu Sanguszków w Lubartowie, Kościóła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kamionce a także Kościoła pw. Św. Wawrzyńca Męczennika w Lubartowie. W październiku w ramach wydarzenia odbędzie się 6 koncertów (02.10, 03.10, 09.10, 10.10, 16.10 oraz 17.10.2021).

Więcej informacji na facebook.com/lubartowskajesienmuzyczna


U-RODZINY - Jubileusz 65-lecia MDK "Pod Akacją"

27 września - 3 października
Lublin

Urodzinowy tydzień z kulturą w MDK "Pod Akacją".

Więcej informacji na mdk.lublin.pl


"Na papierze bez granic" | wystawa
do 10 października 2021
Lublin

Historia Międzynarodowego Forum Artystycznego „na papierze bez granic…” sięga 2001 roku. Wydarzenie ma na celu prezentację współczesnej sztuki wykorzystującej papier jako środek artystycznego wyrazu. Na wystawie z okazji siódmej odsłony Forum pojawią się prace artystów z Polski, Litwy, Słowacji, Niemiec, Japonii, Tajlandii i Indii, różniące się m.in. stylem, techniką wykonania czy kompozycją.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


"Sekretne życie hydrantu" Sylwia Hejno / Bettina Bereś | wystawa

do 14 października 2021
Lublin

Wystawa fotograficzno-malarska „Sekretne życie hydrantu” ukazuje rzeczy codzienne, pozostawione na hydrancie zaraz przy wejściu do klatki jednego z lubelskich wieżowców, które stają się często absurdalnym, ale jednocześnie trafnym komentarzem do rzeczywistości. 

Więcej informacji na facebook.com


Julia Hartwig. Przestrzenie literatury | wystawa

do 14 października 2021
Lublin

Wystawa w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie, poświęcona Julii Hartwig oraz kluczowym miejscom dla życia i twórczości poetki.

Więcej informacji na facebook.com


Festiwal Sztuki w Przestani Publicznej "Otwarte Miasto"

do 15 października 2021
Lublin

Już po raz trzynasty na lubelskich ulicach zagości sztuka współczesna. Miejski krajobraz zostanie wzbogacony o różnorodne instalacje artystyczne. W sąsiedztwie zabytków architektury pojawią się prace współczesnych artystów. Centrum Lublina zamieni się w swoistą galerię sztuki. To trzeba zobaczyć!

Więcej informacji na opencity.pl


"Ilustracje. Stěpán Zavřel" - Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” | wystawa
do 17 października 2021
Lublin

Wystawa prezentuje dorobek Štěpána Zavřela, twórcy zasłużonego dla europejskiej literatury dziecięcej i jego ilustracje do książek: "Dziadek Tomek", "Sen o Wenecji", "Odnalezione słońce" i "Ostatnie drzewo".

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


“Wielka wyprawa Żubra Pompika – Polskie Parki Narodowe” | wystawa
do 17 października 2021
Lublin

Wystawa przygotowana w ramach Festiwalu Ojce i Dziatki zabierze najmłodszych widzów w podróż śladami żubra Pompika, bohatera książek Tomasza Samojlika, dzięki której dzieci poznają polskie parki narodowe i inne cenne przyrodniczo obszary.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


„The Journey” | Stella Polaris (Norwegia) | wystawa
do 17 października 2021
Lublin

Wystawa w Centrum Spotkania Kultur przybliży widzom norweski teatr Stella Polaris, powstały w 1985 roku, uznany w dziedzinie teatru ulicznego, cyrku i akrobatyki. Wśród eksponatów znajdują się fotografie, materiały filmowe, kostiumy i rekwizyty.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


Mariusz Drohomirecki - Malarstwo | wystawa

do 18 października 2021
Lublin

Galeria Wirydarz w Lublinie zaprasza na wystawę prac Mariusza Drohomireckiego.

Więcej informacji na wirydarz.com.pl


Konfrontacje Teatralne

do 25 października 2021
Lublin

W ramach festiwalu prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowy sposób rozumienia teatru. „Konfrontacje Teatralne” to także szereg imprez towarzyszących m.in. cykl filmowy, koncerty, wystawy oraz cykl spotkań i debat z twórcami.

Więcej informacji na konfrontacje.pl


Gwiezdna Flota przybywa! Kosmiczna wystawa w Centrum Spotkania Kultur!

od 1 października 2021
Lublin

Miłośnicy Gwiezdnych Wojen łączcie się i przybywajcie do CSK na niezwykłą wystawę. Zobaczycie m.in. postaci z Uniwersum „Gwiezdnych Wojen”, gigantyczny Sokół Millennium, czterometrowy Nebulon czy maszyny kroczące AT-AT. Kolekcja wykonana przez Adama Kulesza, Marka Kulesza, Bernarda Szukiela oraz Katarzynę Anuszewicz-Kuleszę otrzymała wiele nagród na konkursach modelarskich i brała udział w reklamach telewizyjnych.

Więcej informacji na facebook.com


Siema Żaki! | koncert

1 października 2021
Lublin

Koncert "Siema Żaki!" odbędzie się w w piątek, 1 października, na placu Litewskim w Lublinie. Będzie to okazja by symbolicznie powitać w mieście studentów rozpoczynających nowy rok akademicki. W programie m.in. występ grupy Poławiacze Pereł oraz Natalii Wilk, a także zabawa z Rockową Sceną Akademickiego Radia Centrum.

Więcej informacji na facebook.com


Podlaskie Święto Piwa

1 - 3 października 2021
Janów Podlaski

Czy są wśród nas miłośnicy złotego trunku z pianką? W takim razie rezerwujcie pierwszy weekend października. Zamek Janów Podlaski zaprasza na Podlaskie Święto Piwa.

Więcej informacji na facebook.com


Cyrkulacje 2021 Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego

1 - 10 października 2021
Lublin

Cyrkulacje, czyli konkurs etiud nowocyrkowych. Artyści oczarują widownię swoim talentem, sprytem, wdziękiem i wytrzymałością.

Więcej informacji na facebook.com


Wjazd Króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego do Zamościa

2 października 2021
Zamość

Już 2 października, w samo południena na Rynku Wielkim Zamość powita Najjaśniejszego Króla Rzeczpospolitej Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz królewską małżonkę - Królową Eleonorę. Cofnij się w czasie o 350 lat i zobacz na własne oczy jak wyglądało to znamienite wydarzenie. 

Więcej informacji na facebook.com


W stronę dźwiękowego miasta | warsztaty
2 października 2021
Lublin

Wprowadzenie do nagrań terenowych i dźwiękowych obserwacji.

Więcej informacji na warsztatykultury.pl


Iluminacja Zamku w Janowcu

2 października 2021
Janowiec

Już w pierwszą sobotę października nadwiślańskie, gwieździste niebo zyska godnego konkurenta. Janowieckie zamczysko stanie się sceną gry światła i mroku. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na specjalny pokaz iluminacji. Pokaz będzie dostępny tylko przez jeden wieczór!

Więcej informacji na facebook.com


Liga FoodTrucków

2 - 3 października 2021
Opole Lubelskie

Tym razem food trucki zaparkują w Opolu Lubelskim. W menu znajdą się frykasy z całego świata. Mniam!

Więcej informacji na facebook.com


Weekend seniora z kulturą

2 - 3 października 2021

"Weekend seniora z kulturą" to ogólnokrajowa akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.Szereg instytucji przygotował wyjątkowe wydarzenia dedykowane najstarszym odbiorcom. W akcji bierze udział między innymi Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur.

Więcej informacji na facebook.comfacebook.com


Kiermasz Produktów Lokalnych
3 października 2021
Kazimierz Dolny

W pierwszą niedzielę października warto wybrać się do Kazimierza na Kiermasz Produktów Lokalnych. Urokliwe, nadwiślańskie miasteczko pozwoli nam odetchnąć od dnia codziennego a wypełnione różnościami kramy z pewnością nas zachwycą.

Więcej informacji na zielonypierscien.eu


Wykopki kartoflane

3 października 2021
Lublin

Początek jesieni to czas, w którym Matka Natura odwdzięcza się człowiekowi za wysiłek i trud włożony w uprawę ziemi. To czas zbierania plonów i przygotowań do nadchodzącej zimy. Wśród jesiennych prac polowych nie może zabraknąć wykopków – również w lubelskim skansenie.

Więcej informacji na skansen.lublin.pl


Wojewódzkie Kraśnickie Spotkania Pszczelarzy

3 października 2021
Kraśnik

Wielkie święto pszczelarstwa w Kraśniku. W programie między innymi wystawa i kiermasz sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich. Miodzio!

Więcej informacji na facebook.com


Piotr Młodożeniec | wystawa plenerowa

od 3 października 2021
Lublin

Jesienią w plenerowej Galerii Saskiej zobaczymy wystawę plakatów Piotra Młodożeńca, wybitnego grafika, malarza, rysownika, projektanta, autora filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych. W swojej twórczości nawiązuje do pop artu i neoekspresjonizmu, a także lat 70-tych.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


Giełda Kolekcjonerska

3 października 2021
Zamość

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę miesiąca, Zamojski Dom Kultury zaprasza na Giełdę Kolekcjonerską.

Więcej informacji na zdk.zamosc.pl


Giełda Kolekcjonerów

3 października 2021
Łuków

Kolekcjonujesz stare bądź nietypowe monety? A może interesują Cię pamiątki wojskowe? Spotkaj się z kolekcjonerami-pasjonatami i powiększ swoje domowe zbiory.

Więcej informacji na lok.lukow.pl


Replika 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Chatce Żaka!
4 - 16 października 2021
Lublin

Święto rosyjskiej kinematografii w Lublinie - po raz kolejny kinomani-rusofile spotkają się w lubelskiej Chatce Żaka.

Więcej informacji na facebook.com


„the REM sleep” | plenerowa wystawa fotografii
5-15 października 2021
Lublin

Plenerowa wystawa fotografii Zmicera Waynowskiego dokumentująca współczesne protesty na ulicach Białorusi.

Więcej informacji na warsztatykultury.pl


Bestariusz współczesny | wernisaż wystawy
7 października 2021
Lublin

Rzeźby i malarstwo Magdaleny Abakanowicz w Galerii Gardzienice.

Więcej informacji na facebook.com


Grodzkie Święto Piwa
7 października 2021
Lublin

Oktoberfest w Lublinie - najstarszy lubelski browar rzemieślniczy przy ul. Grodzkiej zaprasza do wspólnego świętowania.

Więcej informacji na facebook.com

Hetman | wystawa plenerowa
od 7 października 2021
Lublin

Wystawa poświęcona życiorysowi Stanisława Żółkiewskiego.

Więcej informacji na facebook.com


Czwartkogranie
7, 14, 21, 28 października 2021
Lublin

Centrum Spotkania Kultur i Fundacja Trach zapraszają fanów gier planszowych i fabularnych do wspólnego grania.

Więcej informacji na facebook.com

„Doktor Paweł Jankowski (1875-1919). Historia nieznana”
8 października - 31 grudnia 2021
Lublin

Wystawa w Muzeum Historii Miasta Lublina poświęcona twórczości malarskiej działającego na przełomie XIX i XX wieku lekarza Pawła Jankowskiego. 

Więcej informacji na facebook.com


Gary Moore Tribute Band | koncert

8 października 2021
Łuków

Gary Moore Tribute Band oraz Jack Moor – synem słynnego, brytyjskiego gitarzysty w Sali Widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Więcej informacji na lok.lukow.pl

TypoLub 2021
8 - 10 października 2021
Lublin

Dom Słów zaprasza na kolejną edycję TypoLuba, czyli cyklu spotkań poświęconych typografii i grafice użytkowej. Organizowane wykłady i warsztaty staną się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy tradycją typograficzną Wschodu i Zachodu. Uczestnicy zgłębią także relacje między tradycyjnym drukiem a nowymi wcieleniami typografii. 

Więcej informacji na facebook.com

Koncert Zespołu Berberys | rozpoczynamy sezon na granie!
8, 15, 22, 29 października 2021
Lublin

Piątkowe wieczory w klimatycznej restauracji Mandragora w połączeniu z muzyką klezmerską w wykonaniu zespołu Berberys - to przepis na niezapomniane wrażenia/

Więcej informacji na facebook.com

Targ Staroci
9 października 2021
Świdnik

Dobra wiadomość dla kolekcjonerów, hobbystów i wystawców. Targ Staroci na stałe zagościł w świdnickim kalendarzu wydarzeń. Cudeńka nadgryzione zębem czasu czekają na pasjonatów w każdą drugą sobotę miesiąca na parkingu za Urzędem Miasta.

Więcej informacji na facebook.com/UrzadSwidnik


Kazimierskie Święto Sąsiada
9 października 2021
Kazimierz Dolny

Sąsiedzkie spotkanie na kazimierskim Rynku Małym.

Więcej informacji na facebook.com/Kaziemirz


Święto Drzewa
10 października 2021
Lublin

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zaprasza do wizyty w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Z okazji Święta Drzewa przygotowano tam stoisko informacyjne Lasów Państwowych. Młodsi i starsi spacerowicze będą mogli również wziąć udział w konkursach.

Więcej informacji na facebook.com


Dwudziesta Biłgorajska Wyprzedaż Garażowa

10 października 2021
Biłgoraj

Biłgorajska Wyprzedaż Garażowa to doskonała okazja by dać drugie życie przedmiotom, których już nie używasz oraz przyjąć te, które ktoś uwolnił.

Więcej informacji na facebook.com


Obieraczki Kapuściane

10 października 2021
Lublin

Bigos, gołąbki, kapuśniak … - na samą myśl aż ślinka leci. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich pyszności jest kapusta - jeden z ważniejszych składników nie tylko lubelskiej, ale i polskiej kuchni. Wszystkich smakoszy oraz entuzjastów ludowej spuścizny zainteresuje wydarzenie organizowane w lubelskim skansenie. W programie między innymi pokaz tradycyjnego kiszenia kapusty.

Więcej informacji na skansen.lublin.pl


Camerata Lubelska: Kardynał Stefan Wyszyński - Orędownik Wolności
10 października 2021
Lublin

Wyjątkowy koncert w lubelskiej archikatedrze - 10 października odbędzie się prawykonanie Oratorium Ku Czci Matki Bożej Cudownej Przemiany

Więcej informacji na facebook.com


Anegdoty, Dowcip, Humor, Cajon Czyli Stand Po Lubesku w Ramzesie
10 października 2021
Lublin

Każdy fan stand-upowych skeczy na pewno z chęcią wybierze się na niedzielny występ w Rock Pub Ramzes.

Więcej informacji na facebook.com

Rajd Orlich Skrzydeł | Nordikiada 2021
10 października 2021
Dęblin

Kijki w dłoń i odkrywamy tajemnice Fortu Mierzwiączka Twierdzy Dęblin oraz jego okolic.

Więcej informacji na facebook.com


Jesienne barwy lasu | rajd rowerowy
10 października 2021
Kośmin - Dęblin - Kośmin

Rower plus jesienne oblicze lasu - brzmi jak duet doskonały. LGD "Zielony Pierścień" zaprasza na około 60 kilometrowy rajd po leśnych ścieżynkach.

Więcej informacji na facebook.com

Stabat Mater - koncert
10 października 2021
Lublin

Czas na kolejny koncert w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej. 10 października wysłuchamy Iwony Kowalkowskiej oraz Aleksandry Koczurko, wraz z Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, pod batutą Przemysława Stanisławskiego.

Więcej informacji na pobrygidkowski.pl


Wystawa plenerowa „Lublin Julii Hartwig”
11 - 19 października 2021
Lublin

Wystawa plenerowa na Placu Litewskim, poświęcona sylwetce Julii Hartwig. 16 sierpnia odbędzie się finisaż wystawy połączony ze spacerem po Śródmieściu, śladami poetki.

Więcej informacji na facebook.com


II Spotkanie z kulturą węgierską

14 - 17 października 2021
Lublin

Druga edycja projektu, mającego na celu promocję kultury węgierskiej w Lublinie. W programie m.in. koncerty, spotkania, cykl filmowy. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki.

Więcej informacji na facebook.com


Koncert Galowy Antonina Campi Opera Masterclass 2021
14 października 2021
Lublin

Arie i pieśni operowe w wykonaniu uczestników kilkudniowych warsztatów prowadzonych przez światowej sławy mistrzów operowych.

Więcej informacji na facebook.com


Edyta Geppert | koncert

15 października 2021
Zamość

Charyzmatyczna artystka na scenie Zamojskiego Domu Kultury.

Więcej informacji na zdk.zamosc.pl


Anna Celińska-Banaszek i Tomasz Banaszek „NASZ ŚWIAT” wystawa malarstwa
15 października - 3 listopada 2021
Lublin

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Celińskiej Banaszek i Tomasza Banaszka "Nasz świat" odbędzie się w Galerii TPSP "Przy Bramie" 15 października, zaś wystawę będzie można oglądać do 3 listopada.

Więcej informacji na facebook.com


11. Lublin Blues Session
16 października 2021
Lublin

Dom Kultury LSM zaprasza wielbicieli bluesowego grania. W programie występ Łukasza Jemioły, Adama Bartosia, a także Wojtka Cugowskiego wraz z grupą Teksasy.

Więcej informacji na facebook.com


Lonker See | koncert

16 października 2021
Lublin

Lonker See to trójmiejski kwartet, który szturmem zdobył polską scenę muzyki niezależnej. Już od pierwszego wydawnictwa wzbudzili zaciekawienie ze strony fanów oraz krytyków. Tym razem koncert uświetni tegoroczną edycję Konfrontacji Teatralnych.

Więcej informacji na ck.lublin.pl


XXXVII Podlaskie Spotkania Literackie
16 - 23 października 2021
Biała Podlaska

Literatura zawładnie Białą Podlaską już po raz 37. Wśród autorów, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji wydarzenia są Jacek Daniluk, dr. Andrzej Halicki, członkowie Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma, dr. Paweł Borek, Grzegorz Szupiluk, Piotr Kowieski oraz Agnieszka Panasiuk.

Więcej informacji na facebook.com


38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej

15 - 17 października 2021
Tarnogród

W ciągu roku w całej Polsce odbywają się Regionalne Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych. Każdy przegląd nominuje najlepsze zespoły do Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych, dzięki którym widzowie poznają tradycje i obrzędy z różnych regionów Polski, takie jak gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec czy prace wiejskie: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli.

Więcej informacji na wok.lublin.pl


Lubelskie pokolenia dla Niepodległej. Losy Jankowskich i Magierskich
15 - 28 października 2021
Lublin

Wystawa plenerowa przybliżająca oglądającym dzieje rodzin Jankowskich i Magierskich, które przez pokolenia zaangażowane były w działalność niepodległościową.

Więcej informacji na facebook.com


WeFilm - Lubelskie Dni Filmu

16 - 17 października 2021
Lublin

Nowe wydarzenie dla miłośników sztuki filmowej. W programie znajdą się warsztaty związane z produkcją filmową, reżyserią i montażem, zajęcia z aktorstwa i charakteryzacji filmowej oraz spotkania z gośćmi polskiej sceny filmowej.

Więcej informacji na lsf.org.pl


Zlot pojazdów FSC i PRL
16 - 17 października 2021
Lublin

Fabryka Samochodów Ciężarowych to kawał historii Lublina, zaś produkowane w Kozim Grodzie Żuki i Lubliny do tej pory mają swoich wiernych fanów. W dniach 16-17 października odbędzie się Zlot Pojazdów FSC i PRL, a dla uczestników nie zabraknie atrakcji - w planach m.in. konkursy oraz spacery po terenie dawnej FSC.

Więcej informacji na facebook.com

Kiermasz Produktów Lokalnych
17 października 2021
Nałęczów

Pomysł na niedzielę? Wycieczka do malowniczego Nałęczowa i zasmakowanie w lokalnych specjałach w trakcie Kiermaszu Produktów Lokalnych.

Więcej informacji na zielonypierscien.eu


Puławska Giełda Staroci
17 października 2021
Puławy

Miłośnicy przedmiotów z duszą na pewno znajdą coś dla siebie podczas Puławskiej Giełdy Staroci.

Więcej informacji na facebook.com


Jerzy Maciejewski - Recital fortepianowy
17 października 2021
Kazimierz Dolny

Recital fortepianowy "Fryderyk Chopin - in memoriam" w wykonaniu Jerzego Maciejewskiego odbędzie się 17 października w auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Więcej informacji na facebook.com


Dyniowisko
17 października 2021
Lublin

17 października jesienne dni znów staną się kolorowe i promienne. Dzieci spędzą kreatywnie czas z animatorami a rodzice będą delektować się daniami z nowej jesiennej wkładki hotelowej restauracji.

Więcej informacji na facebook.com


Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM

17 – 21 października 2021
Zamość

Sacrofilm, czyli projekcje filmowe o tematyce religijnej, spotkania i wykłady.

Więcej informacji na sacrofilm.pl


XVII Przegląd Poezji i Pieśni Niepodległościowej "Żeby Polska była Polską"
18 - 19 października 2021
Puławy

Puławski Przegląd Poezji i Pieśni Niepodległościowej "Żeby Polska była Polską" to okazja by zaprezentować najpiękniejsze patriotyczne utwory i wiersze. Tegoroczna edycja poświęcona jest patronom roku 2021 - kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi oraz Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

Więcej informacji na facebook.com


Zobacz Mój Głos | Festiwal Poezji Miganej

20 - 22 października 2021
Lublin

W programie drugiej edycji Festiwalu Poezji Miganej "Zobacz Mój Głos" znajdą się warsztaty poezji miganej, warsztaty muzyczne, ciekawe spotkania oraz panele, czy pokaz filmu. Wydarzenie dedykowane jest zarówno osobom niesłyszącym, niedosłyszącym jak i całemu środowisku osób słyszących.

Więcej informacji na mbp.lublin.pl


Jazzpospolita
21 października 2021
Lublin

Zespół Jazzpospolita zaprasza do Klubu Muzycznego CSK na prawdziwą ucztę dla uszu miłośników jazzowych brzmień.

Więcej informacji na facebook.com


Spektakl teatralny "Wszystko płynie"
21 października 2021
Nałęczów

Poważny temat poruszony w sztuce "Wszystko płynie" w reżyserii Janusza Opryńskiego. Na scenie Nałęczowskiego Ośrodka Kultury zaprezentuje się Teatr Soho.

Więcej informacji na facebook.com


Giełda Staroci i Antyków | Galeria Olimp
21 - 23 października 2021
Lublin

Galeria Olimp po raz kolejny zaprasza poszukiwaczy przedmiotów z duszą. Giełda Staroci i Antyków odbędzie się na terenie galerii w dniach 21-23 października 2021.

Więcej informacji na facebook.com


Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy

21 – 24 października 2021
Chełm

Na chełmskiej scenie marionetki, pacynki, kukiełki czyli czas na Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy. Ci mali aktorzy wprowadzą widzów w świat teatru lalkowego.

Więcej informacji na wok.lublin.pl


do kwadratu | Agnieszka Wójtowicz | wystawa
21 października - 21 listopada 2021
Lublin

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Agnieszki Wójtowicz, prezentującej kilka cykli, z których każdy ma fornę kwadratu.  Wernisaż wystawy odbędzie się 21 października o godz. 18.00.

Więcej informacji na facebook.com


Powiatowy Dzień Kultury
22 października 2021
Puławy

Wielkie święto w powiecie puławskim - czas docenić lokalnych działaczy na rzecz kultury. Podczas gali zostaną wręczone nagrody, zaś po uroczystości odbędzie się koncert zespołu Marcina Wyrostka. Wstęp wolny!

Więcej informacji na facebook.com


Sergio Bettas | koncert

22 października 2021
Zamość

Kultowe utwory muzyki rozrywkowej w wykonaniu cenionego tenora włoskiego Sergio Bettasa oraz polskiej, utalentowanej skrzypaczki YLO Violin.

Więcej informacji na zdk.zamosc.pl


Pół na pół | spektakl

22 października 2021
Łuków

Polska prapremiera czarnej komedii w reżyserii Wojciecha Malajkata. Na scenie pojawią się między innymi cenieni przez publikę - Piotr Szwedes oraz Piotr Polk.

Więcej informacji na lok.lukow.pl


Noc Księgarń 2021

22/23 października 2021

Czy są wśród nas mole książkowe? W takim razie zaopatrzcie się w mocną kawę i już w przedostatni piątek października wraz ze wschodem księżyca szturmujcie księgarnie. Po raz kolejny w Polsce odbędzie się ogólnokrajowa Noc Księgarń. W programie między innymi spotkania autorskie, koncerty, warsztaty… z pewnością sen Was nie zmorzy. Sprawdźcie czy Wasza ulubiona księgarnia bierze udział w tym wielkim święcie. Wydarzenia w ramach tegorocznej odsłony Nocy Księgarń będą dostępne także online.

Więcej informacji na facebook.com


Maraton teatralny

22, 23 października 2021
Gardzienice

Spektakle teatralne w zabytkowych obiektach kompleksu pałacowo – parkowego w Gardzienicach.

Więcej informacji na facebook.com


ROBERT PROCH / Broken Timeline // EXHIBITION
23 października 2021 - 15 stycznia 2022
Lublin

Wyjątkowa wystawa w Brain Damage Gallery prezentująca twórczość cenionego muralisty, Roberta Procha.

Więcej informacji na facebook com

Patrycja Markowska - Akustycznie | koncert
24 października 2021
Lublin

Patrycja Markowska, znana z mocnego, rockowe brzmienia, tym razem w wersji akustycznej. Wow!

Więcej informacji na facebook.com


Odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Żydów z Siedliszcza
24 października 2021
Siedliszcze

4 października 2021 na na terenie cmentarza żydowskiego na ul. Leśnej w Siedliszczu odsłonięty zostanie pomnik poświęcony pamięci siedliskich Żydów.

Więcej informacji na facebook.com


Różaniec i Gwiazda Dawida. Życie duchowe w obozie śmierci
24 października 2021
Lublin

24 października na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się spotkanie poświęcone przedmiotom związanym z kultem religijnym. Podczas prezentacji w Centrum Obsługi Zwiedzających dewocjonalia należące do więźniów obozu, zarówno te, które przynieśli ze sobą trafiając do obozu, jak i te, które zostały wykonane na jego terenie. Drugą częścią wydarzenia będzie spacer z przewodnikiem po terenie obozu.

Więcej informacji na facebook.com

Gradient | Jesień teatralna
26 października 2021
Zamość

Gdy z drzew spadają liście a pod nogami błyszczą się kasztany - to  znak,  że nadszedł czas na zamojską "Jesień teatralną". Kolejną z festiwalowych propozycji jest spektakl "Gradient" Fundacji Sztukmistrze. Nie zabraknie zapierających dech w piersi akrobacji czy imponującej żonglerki.

Więcej informacji na zdk.zamosc.pl


Demakijaż | Festiwal Kina Kobiet 2021
27 - 31 października
Lublin

Głównym tematem tegorocznej, szóstej edycji Festiwalu będzie seksualność. W programie oprócz projekcji filmowych, także debaty i spotkania autorskie.

Więcej informacji na facebook.com


The best of Ennio Morricone

28 października 2021
Lublin

Muzyczne wspomnienie wybitnego włoskiego kompozytora i dyrygenta - Ennio Morricone.

Więcej informacji na facebook.com


Jarmark Lubelski
październik 2021
Lublin

Jarmark Lubelski to targ ekologiczny odbywający się w Lublinie w środy oraz soboty. Wydarzenie skupia lokalnych producentów produktów spożywczych, wytwórców rękodzieła, a także restauratorów, oferujących swoje dania na wynos - w słoiku lub pudełku. 

Więcej informacji na facebook.com


Język koloru | wystawa

październik 2021
Lublin

Co łączy dzieła wybitnych polskich malarzy i utalentowanych lokalnych artystów? Fascynacja barwą. Zachwyć się wszystkimi odcieniami kolorów na wystawie malarstwa stanowiącego część zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.

Więcej informacji na facebook.com


Architektura drewniana | wystawa

październik 2021
Zamość

Piękno architektury drewnianej uchwycone na fotografiach.

Więcej informacji na zdk.zamosc.pl


Od Juniora do Seniora | warsztaty

październik 2021
Lublin

Chcesz nauczyć się szydełkować, marzysz żeby sprezentować bliskim własne rękodzieło o może planujesz wreszcie pokonać dziadka w szachowej rozgrywce? W takim razie skorzystaj z oferty bezpłatnych, międzypokoleniowych warsztatów w Dzielnicy Śródmieście i baw się doskonale. 

Więcej informacji na solidarnoscrodzin.pl


Paweł Znamierowski „Wrażenia” | wystawa

październik 2021
Lublin

Jesienią widzowie Centrum Spotkania Kultur będą mieli okazję zobaczyć wystawę z okazji 35-lecia pracy twórczej Pawła Znamierowskiego. Dzieła na niej prezentowane są kontynuacją i zamknięciem projektu tryptyku otwartego, zawierającego ekspozycje: Patrząc pod nogi, En face, Patrząc w górę. Autor skupia się na pokazaniu swojej interpretacji natury, a nie jej ilustrowaniu. Jego prace łączą realizm i abstrakcję, wydobywając kolor, niosąc podteksty, niedopowiedzenia i podwójne znaczenia. 

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka.

październik 2021
Lublin

Spotkania z dziennikarzami muzycznymi w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. W programie pięć spotkań autorskich, warsztaty oraz prelekcja.

Więcej informacji na facebook.com


Wielość w Jedności - Jedność w Wielości. Wystawa członków ZPAF Okręg Lubelski
październik 2021
Lublin

Centrum Spotkania Kultur zaprasza na wystawę prezentującą 30 fotografii autorstwa członków lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


Wystawa „Meblościanka” Joanny Polak – kulisy produkcji klatka po klatce
październik 2021
Lublin

Podczas odwiedzin w CSK koniecznie zobaczcie wystawę "Meblościanka” Joanny Polak, gdzie poznacie kulisy produkcji filmu animowanego klatka po klatce i zobaczycie scenografię do filmu ukazującą tajniki animacji w technice lalkowej.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com


KLISZE TRZECH PORTRECISTEK | Marcin Sudziński | Lubelskie zakłady fotograficzne
październik 2021
Lublin

Wystawa w Centrum Spotkania Kultur ukazuje dorobek trzech lubelskich portrecistek: Stanisławy Siurawskiej, Jadwigi Cichockiej i Renaty Sarnowskiej, skompletowany przez Marcina Sudzińskiego, a także wykonaną przez niego dokumentację funkcjonowania zakładów fotograficznych z lat 2010-2015.

Więcej informacji na spotkaniakultur.com

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM ORAZ MELEKSY I BUSIKI TURYSTYCZNE

Spacery po lubelsku | Lublin dla każdego
2 - 3, 9 - 10, 16 - 17 października 2021
Lublin

Chcesz poznać miasto? Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze” zaprasza na weekendowe spacery z przewodnikiem.

Więcej informacji na facebook.com


Spacer po Lublinie z Przewodnikiem

2 -3, 9 - 10, 16 - 17 października 2021
Lublin

Odkryj najskrytsze sekrety i malownicze zakątki Koziego Grodu w trakcie 2-godzinnych spacerów organizowanych przez lubelski oddział PTTK.

Więcej informacji na facebook.com/pttklublin

 

#tuoboknakośminku - spacery z Magdą Łuczyn
2, 3, 16, 17, 24 października 2021
Lublin

Fundacja Tu Obok zaprasza na spacery po Kośminku, które poprowadzi lubelska przewodniczka Magda Łuczyn. Nie zabrakraknie wspólnego odkrywania zakamarków i smaczków związanych z tą dzielnicą.

Więcej informacji na facebook.com


Spacer po modernistycznym Lublinie

3 października 2021
Lublin

Modernizm - użyteczna skromność. Odkryj tej wyjątkowy styl architektoniczny w krajobrazie lubelskiego Śródmieścia.

Więcej informacji na facebook.com


Spacer po Lublinie
7 października 2021
Lublin

Spacer po Lublnie to zawsze dobry pomysł. Spacer z przewodnikiem - to pomysł jeszcze lepszy. 7 października odbędzie się spacer dedykowany wszystkim, którzy chcą nieco lepiej poznać Kozi Gród.

Więcej informacji na facebook.com


Zielone spacery – wąwozy Węglina

16 października 2021
Lublin

Coś dla małych i dużych odkrywców Lublina. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza do udziału w Zielonych Spacerach, podczas których uczestnicy bliżej poznają Węglin, jedną z lubelskich dzielnic.

Więcej informacji na facebook.com


Spacer - Lubartowską w dół, Lubartowską w górę – czytamy miasto
17 października 2021
Lublin

Fundacja "Szpilka" zaprasza na spacer. Wyruszmy razem wzdłuż ulicy Lubartowskiem, szukając śladów dawnego Lublina i jego żydowskich mieszkańców oraz poznając sylwetki pisarek związanych z miastem.

Więcei informacji na facebook.com


"Ostatni epizod wojenny w dziejach twierdzy"
17 października 2021
Zamość

Przedostatni z cyklu spacerów po Zamościu, organizowanego przez Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Spacer poświęcony będzie głównie dziejom Zamościa w czasach powstania listopadowego.

Więcej informacji na facebook.com


Bezpłatne zwiedzanie Lublina z Biurem Turystycznym Hubertus - Cmentarz przy ul. Lipowej (część katolicka)

24 października 2021
Lublin

Biuro Turystyczne Hubertus zaprasza na spacer po najpiękniejszej lubelskiej nekropolii - 24 października poznamy katolicką część cmentarza przy ul. Lipowej.

Więcej informacji na facebook.com


Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych"
30 października 2021
Lublin

Spójrzmy na Lublin okiem Edwarda Hartwiga, słynnego lubelskiego fotografa.

Więcej informacji na facebook.com


Nocne zwiedzanie Kazimierza

październik 2021
Kazimierz Dolny

Nocą świat wygląda inaczej, zmysły się wyostrzają, a opowiedziane historie nabierają dodatkowej mocy. Przekonajcie się sami podczas Nocne Zwiedzanie Kazimierza - Przewodnik Kazimierz Dolny.

Więcej informacji na facebook.com


Retro Meleks – Podróż po Nałęczowie i Wąwolnicy
październik 2021
Nałęczów

Przeżyjcie podróż w czasie do miasteczka uzdrowiskowego, które oczami wyobraźni dzięki narracji przewodnika zmienia się wówczas rodem z powieści Bolesława Prusa czy Stefana Żeromskiego, bywalców i wielbicieli Nałęczowa. Stylizacje oraz opowieści w trakcie wycieczki, odzwierciedlają ducha epoki. Zalecana rezerwacja telefoniczna.

Więcej informacji na facebook.com


Lublin City Tour

październik 2021
Lublin

Poznaj Lublin wraz z jego wielokulturową historią, podczas przejazdu wraz z Lublin City Tour. Do wyboru masz kilka tras o różnym czasie i tematyce. Życzymy udanej wycieczki! Start: plac Zamkowy.

Więcej informacji na lublin-city-tour.pl


Zwiedzaj z nami meleksami” | wycieczka meleksem po Zamościu z wykorzystaniem audioprzewodnika
październik 2021
Zamość

Podczas przejazdu meleksem żaden ważny zabytek Zamościa nie zostanie pominięty. Zwiedzaniu zamojskiej Starówki towarzyszyć będzie nagranie z audioprzewodnika dostępne w czterech wersjach językowych. Wymagana rezerwacja telefoniczna.

Więcej informacji na zwiedzaniezamoscia.pl


EkoBusik Kazimierz Dolny

październik 2021
Kazimierz Dolny

A może tak zwiedzanie Kazimierza Dolnego nad Wisłą busikiem elektrycznym? We wrześniu macie taką możliwość. START: parking przy Rynku (wjazd na Rynek od ul. Lubelskiej). Wymagana rezerwacja telefoniczna.

Więcej informacji na facebook.com

 

[artykuł aktualizowany]