30-07-22
05-08-22

79. Tour de Pologne ponownie przejedzie przez Lubelskie! Teren województwa będzie gospodarzem całości drugiego etapu, drugiej części pierwszego odcinka wraz z metą w Lublinie oraz startu do trzeciego etapu i pierwszej fazy tego rozdziału zmagań na polskich szosach. Trasa jednego z najważniejszych etapowych wyścigów kolarskich w prestiżowym cyklu UCI World Tour, w tym roku poprowadzi przez Kazimierz Dolny, Nałęczów, Lublin, Chełm, Hrubieszów, Roztocze Wschodnie i Środkowe, Zamość, Kraśnik, Janów Lubelski i Lasy Janowskie. Oprócz rywalizacji na najwyższym poziomie, nie zabraknie pięknych krajobrazów Lubelszczyzny, unikalnych walorów przyrodniczych, kulturowych, historycznych oraz urbanistycznych.

Kibice na całym świecie będą mieli okazję podziwiania pięknych pejzaży Lubelszczyzny dzięki wielogodzinnym transmisjom telewizyjnym. Impreza startuje 30 lipca 2022 r.

79. Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach. Pierwszy etap (221 km) poprowadzi kolarzy oraz widzów ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Lublina, przez urokliwe tereny naszego regionu, m.in. Małopolski Przełom Wisły i Płaskowyż Nałęczowski. Województwo lubelskie przywita zawodników w Annopolu, przejazdem ponad Wisłą - najdłuższą wśród polskich rzek. Tutaj także ulokowana będzie pierwsza lotna premia. Drugi sprint po punkty zostanie rozegrany w Józefowie nad Wisłą. Niewysokie, lecz strome wzgórza okolic Kazimierza Dolnego staną się wreszcie dobrym pretekstem do walki o pierwsze zdobycze w klasyfikacji na najlepszego górala. Zawodnik, który jako pierwszy przekroczy linię premii III kategorii w Wylągach, będzie mógł być pewny odebrania na podium w Lublinie białej koszulki w niebieskie grochy po inauguracyjnym odcinku wyścigu. Metę etapu w historycznym Śródmieściu Lublina poprzedzi krótka, stroma wspinaczka na Wzgórze Staromiejskie, gdzie kolarze zakończą zmagania u wrót Bramy Krakowskiej. Kozi Gród czeka już na rywalizację silnych sprinterów i dynamicznych klasykowców.

Drugi etap (204 km) rozpocznie się w Chełmie, czyli mieście znanym z jedynych w Europie podziemi wydrążonych w kredzie. Na trasie znajdą się aż trzy szanse dla szybkich kolarzy, szukających dorobku punktowego - premie lotne w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim oraz Szczebrzeszynie. Jak się wspinać, to tylko na Roztoczu. "Ścianki" w Werechaniach i Wieprzowie pozwolą na test formy przed bardziej wymagającymi podjazdami w kolejnych etapach wyścigu. Szybka wizyta u chrząszcza w Szczebrzeszynie powinna być sprawdzianem przed niedalekim finiszem na końcową kreskę na rundzie wokół harmonijnego Zamościa - miasta idealnego, miasta-twierdzy i perły okresu odrodzenia.

Kolarze pożegnają się z Lubelszczyzną trzeciego dnia wyścigu (230 km). Tym razem miastem-gospodarzem startu honorowego do etapu będzie Kraśnik, z którego zawodnicy pomkną na południe. Uciekający śmiałkowie powinni zebrać komplet punktów na premii lotnej w Janowie Lubelskim. Zapowiada się wyśmienicie!

Więcej informacji...