12-02-22
27-02-22

Na ten moment wszystkie dzieci czekały od września. Czas rozpocząć zimowe ferie! Lubelskie czeka na Was z wieloma świetnymi propozycjami. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Najwyższa pora sprawdzić co, gdzie i kiedy się wydarzy. Życzymy wspaniałej zabawy!

 

LUBLIN

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza na Ferie z LROT. Przygotowane wydarzenia mają charakter rodzinny i są zachętą do aktywnego spędzenia zimowej przerwy przy jednoczesnym odkrywaniu tajemnic Lublina. W ramach akcji odbędą się Spacery z koziołkiem Szlakiem lubelskich legend oraz Quest Tajemnice Lublina.

Miasto Lublin, jak co roku zaprasza dzieci do aktywnego spędzenia ferii w ramach Zimy w Mieście (14 - 27 lutego). W programie m.in. warsztaty artystyczne, sportowe, opowieści o legendach, zajęcia edukacyjne w muzeach, ferie na łyżwach, wodzie a nawet w powietrzu.

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Lublinie zaprasza do odkrywania sekretów ulicy Narutowicza podczas gry miejskiej, przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Kartę gry możecie pobrać ze strony internetowej oraz znaleźć w punktach PTTK i w LOITiK.

Królewska propozycja od Muzeum Narodowego w Lublinie. Kto pragnie poczuć się niczym król, powinien spędzić ferie na lubelskim zamku. W planach tworzenie arrasów czy kolorowych witraży. Będzie szansa z bliska poznać jak niegdyś żyli królowie i czym przystrajano ich imponujące posiadłości.

Dla przyszłych gwiazd Hollywood i speców branży filmowej mamy ciekawą propozycję od Centrum Spotkania Kultur. Oferta grupowa "Dziwny Dzień w Kinie" to trzydniowe warsztaty animacyjno-plastyczno-teatralno-muzyczne oparte na filmie „O czym dzisiaj marzą zwierzęta”.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli oferta feryjna "Hej zima" w Muzeum Wsi Lubelskiej. Najmłodsi odwiedzający lubelski skansen nie tylko odkryją dawny czar wsi i miasteczek, ale także zmierzą się z wieloma zagadkami. A gdy aura będzie sprzyjać, odbędą się także przejażdżki wozem lub saniami oraz ognisko.

W Teatrze Andersena na najmłodszych widzów czeka specjalny repertuar - dwa sympatyczne spektakle: "Historia naturalna, czyli o niezwykłych zwierzątkach" i "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy". Grupy zorganizowane mają także możliwość wzięcia udziału w warsztatach "Tajemnice lalek", "Uwolnij swój głos", "Ruch sceniczny" oraz "Przedmiot".

Filharmonia Lubelska, kraina muzyki, tym razem proponuje warsztaty plastyczne inspirowane dźwiękiem "Muzyką malowane". Twórcze kreacje dzieci poprzedzi koncert zaplanowany na 13 lutego - "„Solo i w duecie. Organy od serca”.

A może błogie kąpiele? Gdy za oknem zawierucha, miło odpocząć w przyjemnie ciepłej wodzie. Spa Orkana z myślą o dzieciach i ich opiekunach przygotowała ciekawe oferty promocyjne.

A może by tak wyskoczyć poskakać? ManiaSkakania zaprasza do wspólnej zabawy. W okresie ferii godziny otwarcia zostały przedłużone, by każdy mógł wyszaleć się na trampolinach. No to hop!

W Lublinie tak wiele się dzieje, że wypada zatrzymać się tutaj na dłużej. Ferie z Hotelem Korona to doskonały sposób na poznanie wszystkich skarbów miasta, a zarazem spora oszczędność. Hotelowi goście mogą liczyć między innymi na nielimitowany relaks w Strefie Wodnej czy muzykoterapię w Strefie Relaksu. Co więcej, w ramach pakietu dwoje dzieci do dwunastego roku życia przebywa w hotelu bezpłatnie.

Można także skorzystać ze spacerów tematycznych po mieście, organizowanych codziennie od 12 lutego do 28 maja przez LOT Metropolia Lublin.

 

LUBELSKIE

Zima w Zamościu, jak przystało na miasto idealne, będzie obfitować w moc ciekawych wydarzeń. Spacery z przewodnikami Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, warsztaty w ZOO czy koncerty Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Będzie się działo! Świętowanie ferii koniecznie trzeba zacząć w iście karnawałowym stylu. Familijny Bal Maskowy to propozycja dla całych rodzin od Zamojskiego Domu Kultury. Po tanecznych wywijasach warto złapać oddech na zajęciach sensorycznych. Wielbiciele Winnetou z pewnością zainteresują się warsztatem indiańskim, a miłośnicy gier będą mieli szansę stworzyć własną planszówkę. A znajdzie się coś dla kinomanów? Z odpowiedzią przychodzi Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” wraz z repertuarem w sam raz na ferie. A może malowanie kawą i herbatą? Ferie Zimowe w Muzeum Zamojskim to czas kreatywności i nietuzinkowych działań. Zaś zajęcia w iście militarnym stylu czekają na najmłodszych w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał.

Eksperymenty chemiczne, zajęcia przyrodnicze, bal przebierańców, klocki elektroniczne - to wszystko i wiele więcej oferuje dzieciom w wieku od 4 do 12 lat Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Organizowane tu półkolonie zimowe dostarczą uczestnikom różnorodnych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. A może tak turniej w kręgle? Młodzi zawodnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas dwóch rozgrywek w janowskim MOSIRze. Zaś Ci, którzy preferują sporty wodne, mogą skorzystać z wyjątkowych rabatów na pływalni Otylia w ramach Aqua Ferii. O rozwój artystyczny zadbają ciekawe zajęcia warsztatowe w Janowskim Ośrodku Kultury. Będzie można nauczyć się grać na instrumentach dętych, przygotować maski karnawałowe a nawet uczestniczyć w sesji zdjęciowej. 

Kosmiczna propozycja od Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Muzealnicy zapraszają na ciekawe spotkania, na których najmłodsi między innymi poznają budowę teleskopu, zbudują makietę Układu Słonecznego czy usłyszą legendę o Panu Twardowskim. Nie zapomniano też o dorosłych. Na nich czekają ciekawe wykłady.

Międzygalaktyczne wrażenia zapewni także Akademia Młodego Astronoma Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. Zaś dla tych, którzy wolą typowo ziemskie sprawy, przygotowano ciekawe zajęcia z rękodzieła, robotyki, taneczne a także ognisko i Bal Przebierańców - a wszystko w ramach Ferii w Wieży Ariańskiej.

Po wyprawie w daleki kosmos, czas spojrzeć na ziemię i jej niezwykłych mieszkańców. Roztoczański Park Narodowy przybliży dzieciom świat fauny i flory Roztocza. W programie takie atrakcje jak tropienie w terenie, kulig czy przygotowanie karmy w formie kuli dla ptaków.

Spędzając ferie na Roztoczu warto skorzystać z promocyjnej oferty industrialnego loftu malowniczo zlokalizowanego na roztoczańskiej wsi. Loft Gilów położony jest jedynie kilkanaście kilometrów od Ośrodka Narciarskiego w Chrzanowie. Brzmi jak duet doskonały! Natomiast wszyscy, którzy mają w planach podziwiać słynne roztoczańskie szumy w zimowej odsłonie, niech koniecznie zatrzymają się w pobliskim Szumy Park Hotel & Restaurant. Hotelowa obsługa zapewnia sanki, jabłuszka i worki na śnieżne zabawy. 

A może podróż w czasie? Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przeniesie wszystkich chętnych w lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia. Będzie królowało Art deco, a czas umilą gry i zabawy charakterystyczne dla międzywojnia. Zaś artystyczne dusze muszą obowiązkowo skorzystać z oferty otwartych zajęć plastycznych Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego.

Rodzinne ferie w Kazimierzu Dolnym? Brzmi bajecznie! Hotel Kazimierzówka Wellness&Spa zaprasza rodziców wraz z pociechami. W pakiecie między innymi bezpłatne wypożyczenie kijków do Nordic Walking oraz sanek, zniżki na karnety w Stacji Narciarskiej Kazimierz Dolny a także nielimitowany wstęp do strefy Spa&Wellness. Gdy dzieci szaleją na sankach, dorośli powinni też pomyśleć o jakiejś aktywności. Na początek wystarczy spacer - ale nie byle jaki, bo szlakiem „Dwóch księżyców”. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przedstawi uczestnikom Kazimierz Dolny z perspektywy Marii Kuncewiczowej i jej twórczości. A co zrobić, gdy aura nie sprzyja zimowym, dziecięcym zabawom pod chmurką? Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki przybywa z odsieczą i zaprasza na cykl warsztatów, gier i spacerów.

Będąc w Chełmie, mieście przesympatycznego Ducha Bielucha, warto zajrzeć do Chełmskiego Domu Kultury. "Ferie z Chadekiem" to projekcje filmowe, warsztaty taneczne oraz plastyczne, a także spektakl dla dzieci w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi. Natomiast Muzeum Ziemi Chełmskiej zdradzi swoim gościom tajemnice dzieł sztuki, pokaże stroje ludowe oraz opowie o żydowskim karnawale, czyli święcie Purim.

Najmłodsze pokolenie widzące swoją przyszłość na deskach teatru, niech koniecznie weźmie udział w rozwijających zajęciach teatralno-improwizacyjnych Opolskiego Centrum Kultury. Zaś jeśli kogoś bardziej kusi świat srebrnego ekranu, Kino Opolanka zaprasza na specjalne seanse filmowe dla dzieci.

Wyobraźnie warto też pobudzić podczas Zimowej Akademii Kreatywności, czyli półkoloniach z Domem Kultury w Woli Gułowskiej.

Dla wszystkich, którym marzą się rodzinne ferie, polecamy pobyt w Dworze Droblin. To doskonała okazja do wspólnej zabawy przy ognisku czy podczas wieczoru familijnego w sali kominkowej. Rodzice będą mogli zrelaksować się dzięki pakietowi SPA, zaś dzieci nauczą się pielęgnacji koni a także wezmą udział w warsztatach łuczniczych.

To co? Walizki spakowane? Nie ma co się zastanawiać, #KierunekLubelskie!

 

[artykuł aktualizowany]