Planujesz zwiedzanie Lublina 15 sierpnia? Przed Tobą wiele możliwości! Sprawdź jakie atrakcje będą otwarte i co wydarzy się tego dnia:

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej będzie czynny w godzinach 9.00-19.00. Zapraszamy po bezpłatne mapy atrakcji, broszury informacyjne oraz pamiątki. Oferujemy także możliwość przechowania bagażu.

Kaplica Trójcy Świętej będzie jedynym obiektem dostępnym do zwiedzania na Wzgórzu Zamkowym. XV-wieczne freski fundacji Władysława Jagiełły będzie można podziwiać w godz. 9.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00).

Lubelska Trasa Podziemna przeniesie nas w czasie o godz. 12.00, 12.30, 14.00, 16.00, 17.00, zaś renesansowe polichromie w Piwnicy pod Fortuną obejrzymy z przewodnikiem o godz. 13.00. Bilety na obie atrakcje można zakupić na stronie bilety.teatrnn.pl w miarę dostępności miejsc.

Podziemia Browaru Perła będzie można zwiedzać w godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00.

Regionalne Muzeum Cebularza zaprasza na pokazy o godzinach: 12.30, 14.30 i 16.00. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Po Ogrodzie Botanicznym można spacerować w godz. 10.00-19.00. Dworek Kościuszków w tym dniu będzie otwarty w godz. 14.00 - 18.00. Szklarnie będą niedostępne dla zwiedzających.

Muzeum Wsi Lubelskiej będzie czynne w godz. 9.00 do 18.00. 

Teren i obiekty historyczne Państwowego Muzeum na Majdanku będą dostępne w godz. 9.00-18.00.

Do Centrum Spotkania Kultur będzie można zajrzeć od godziny 8.00-20.00.

Motylarnia w Lublinie zaprasza małych i dużych wielbicieli kolorowych skrzydełek w godzinach 11.30-19.00.

 

Również wiele muzeów regionalnych będzie dostępnych 15 sierpnia:

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z oddziałami - 10.00-17.00

Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym - 9.15-20.00, kasa biletowa do 19.30

Kazimierskie Muzeum Klocków Lego - 10.00-19.00

Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych - 12.00-16.00

Magiczne Ogrody - 10.00-19.00

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - 10.00-18.00

Muzeum Czartoryjskich w Puławach - 9.00-17.00, ostatnie wejście 16.15

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - 10.00-16.00

Owadolandia park edukacyjno-rekreacyjny w Wojciechowie - 10.00-18.00

Poleski Park Narodowy:

Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Uruszlinie - punkt informacji otwarty do 8.00-20.00

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu - 9.00-17.00

Chełmskie Podziemia Kredowe w Chełmie - 10.00-17.00

Muzeum Zamojskie w Zamościu - 10.00-17.00

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenału w Zamościu - 10.00-17.00, kasa biletowa czynna do 16.30

Roztoczańskie Muzeum PRL - 10.00-18.00

Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu - 9.00-18.00

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze - wystwała stała zamknięta, wejście na teren otwarte

 

W ten dzień nie zabraknie także ciekawych wydarzeń w Lublinie i województwie lubelskim:

15 sierpnia Lublin świętuje 705. urodziny - w ramach wydarzenia zaplanowano spacery z Przewodnikiem Inspiracji „Śladami dawnego Lublina” (godz. 13.00, 15.00, 17.00). Tradycyjnie odbędzie się także Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich - będzie to już XXVIII edycja imprezy, a uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 16.00 na Rynku Starego Miasta. Dopełnieniem lubelskich urodzin będzie koncert z Wieży Trynitarskiej "Wieczorne inspiracje Wielokulturowym Lublinem" (godz. 19.00), zaś o godzinie 21.00 na Fontannie Multimedialnej na Placu Litewskim zaprezentowane zostaną filmy „Czarcia Łapa”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz „Sen o Mieście”.

Święto Wojska Polskiego w Lublinie - wydarzenie rozpocznie uroczysta msza w archikatedrze oraz apel na Placu Litewskim, zaś od godziny 13.00 na Błoniach rozpocznie się piknik wojskowy podczas którego zaplanowano pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego, występy artystyczne, oraz atrakcje dla dzieci.

Jarmark Tradycji na Szambelańskiej to miejsce gdzie kupicie lokalne rękodzięło i smakołyki. Z okazji długiego weekendu działać będzie także w poniedziałek.

15 sierpnia 2022 w Muzeum Wsi Lubelskiej również obfitować będzie w ciekawe propozycje - o godz. 15.00 rozpocznie się uroczysty odpust z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; a nad stawem w powiślańskiej części Muzeum odbędzie się festyn ziołowo-miodowy oraz kiermasz ekologiczny. 15 sierpnia jest to także dzień w którym upamiętniana jest Bitwa Warszawska. Z tej okazji zostanie odsłonięta wystawa zdjęć z planu filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się ze zbiorami z Prywatnego Muzeum Historycznego „ZNAKI CZASU”. Dokładny harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie wydarzenia.

Pałacowa Wymiana Roślinto wydarzenie dedykowane tym, którzy mają rękę do roślin oraz tym, którzy dopiero zaczynają swoją ogrodniczą przyrodę. W hallu Pałacu Lubomirskich przy Placu Litewskim będzie można wymienić się sadzonkami i roślinami.

Piotr Selim odświętnie śpiewa Wojtyłę i Twardowskiego - lubelski bard wystąpi przed publicznością w Muzeum Czechowicza. Wydarzenie jest biletowane.

Board Mania#10 Festiwal gier planszowych i karcianych może być świetnym pomysłem dla tych, którzy chcą spędzić wolny poniedziałek na luzie i oderwać się od rzeczywistości. Na miłośników gier bez prądu czeka wypożyczalnia z dziesiątkami tytułów.

 

W regionie również moc atrakcji:

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na Spotkania z historią - Święto Wojska Polskiego- w tym dniu wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny.

Piknik wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się także w Lubartowie przed pałacem Sanguszków - początek o godz. 14.00.

Dożynki Gminne w Nałęczowie to kolejna okazja by zasmakować tradycji - i to dosłownie, ponieważ w ramach imprezy będzie można spróbować lokalnych specjałów.

VIII Wojewódzkie Święto Ziół w Boniewie to możliwość wzięcia udziału w tradycyjnym święcie w lubelskim zagłębiu ziołowym.

I Jarmark Królewski - Święto Miodu i Ziół w Lubyczy Królewskiej obfitować będzie w kramy z produktami regionalnymi oraz rzemiosłem tradycyjnym. Wydarzenie odbędzie się w Parku Miejskim.

Dzień Stroju Krzczonowskiego będzie okazją by zapoznać się bliżej z tradycyjnymi ubiorami ludowymi. W ramach wydarzenia zaplanowano także wspólną zabawę odpustową.

Strażackie zmagania z przytupem! to kolejna propozycja Gminy Krzczonów - poza strażackim turniejem sportowym zaplanowano również atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Kalejdoskop Barw Polski to koncert z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", który odbędzie się na Rynku Wielkim w Zamościu o godz. 19.00

Podczas Święta Patronki Kraśnika a więc Matki Bożej Kraśnickiej odbędzie się festyn rodzinny oraz pokaz fire show.

I Patriotyczny Rajd Rowerowy DUMNI Z POLSKI to propozycja Gminy Szastarka na aktywne spędzenie świątecznego poniedziałku.

Motopiknik Rodzinny w Biłgoraju to propozycja dla fanów motoryzacji - w programie między innymi pokazy driftów.

Najmłodsi z pewnością chętnie wezmą udział w Święcie Wróżek, które odbędzie się w Magicznych Ogrodach.

Nie zapominajcie również, że do poniedziałku trwa Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

Poniedziałek to także ostatni dzień trwania festiwalu FANFARA 2022. Muzyka Roztocza w Chłopkowie - na ten dzień zaplanowano śpiewy "na Zielnej" w jednym z miejscowych kościołów. 

Koncert "Śpiewajmy piosenki żołnierskie" na rynku w Modliborzycach rozpocznie się o godz. 16.00.

Uroczystości 15 sierpnia będą także obchodzone w Krasnymstawie - w programie m.in. pokaz sprzętu policji i straży pożarnej oraz koncert zespołu Trio Beethovenowskie.

W poniedziałek odbędzie się także XXI Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej w Uchaniach.

Dożynki Gminne w Milejowie znane jako "Milejowski Koncentrat Smaków" będą okazją do wspólnej zabawy oraz degustacji smakołyków podczas kiermaszu produktów regionalnych.

Podczas Dożynek Parafialnych w Kłodnicy Dolnej odbędzie się rodzinny festyn parafialny i bieg pamięci ks. Pawła Sokołowskiego.

W czasie Dożynek Gminnych w Baranowie zaprezentują się m. in. lokalne zespoły ludowe.

Potańcówka w parku to propozycja Gminy Puchaczów.

Podczas Święta Plonów w Gorzkowie obejrzymy obrzęd dożynkowy, po którym nastąpi część artystyczna.

 

[artykuł aktualizowany]