15-01-23
29-01-23

Ferie to długo oczekiwany przez wszystkich uczniów moment. Jak w ciekawy i kreatywny sposób spędzić upragnioną zimową przerwę? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę interesujących propozycji w województwie lubelskim, która pomoże Ci zaplanować ten czas. Życzymy dobrej zabawy i udanego wypoczynku. 

 

LUBLIN

Muzeum Wsi Lubelskiej zachęca do podróży w czasie do okresu II Rzeczpospolitej. W ramach akcji „Hej Zima! Czas na ferie” organizowane będą warsztaty oraz lekcje skupione wokół dzieciństwa na wsi naszych (pra)dziadków. W programie znalazło się miejsce na ognisko i przejażdżkę wozem lub saniami (jeśli pogoda będzie sprzyjająca).

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza do odkrywania miasta z Questami. W Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Krakowskim Przedmieściu 6 (od poniedziałku 16 stycznia) znajdziesz dwie propozycje. Możesz poznać Lublin śladami Bolesława Prusa lub wybrać skierowany do najmłodszych wierszowany Quest Tajemnice Lublina. W obydwu przypadkach po rozwiązaniu wszystkich zadań otrzymasz pamiątkowy dyplom z okazjonalną pieczęcią. 

Przedsmakiem ferii może być noworoczny spacer rodzinny po Lublinie szlakiem legend i koziołków organizowany przez Edu Tour Turystyka i Edukacja, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia, o godz. 12:00.

W mieście Jaszy Mazura, słynnego sztukmistrza z powieści Isaaca Singera, nie mogło zabraknąć tematycznej propozycji. Centrum Spotkania Kultur poleca Ferie ze SztukmistrzamiZapoznaj się z cyrkowymi dyscyplinami, takimi jak: żonglowanie (piłeczkami, chustami czy diabolo), manipulowanie obiektem czy akrobatyką powietrzną (podstawy tańca na szarfach).

Miasto Lublin przygotowało wiele ciekawych wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Zima w Mieście (16-29 stycznia). W programie przewidziano zajęcia sportowe w wodzie, powietrzu, na ściance wspinaczkowej czy parkiecie.

W swoje progi zapraszają także filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbywać się będą m.in.zajęcia literacko-artystyczne, kreatywne warsztaty, oraz gry i animacje.

Muzeum Narodowe w Lublinie proponuje podróż przez gorące piaski afrykańskiej pustyni do starożytnego państwa określanego przez historyków "Darem Nilu". W ramach akcji Zima na Zamku | Ferie w Muzeum Narodowym odbędą się warsztaty edukacyjne oraz zwiedzanie wystawy "Magia Starożytnego Egiptu".

Warsztaty Kultury również znają skuteczne sposoby na nudę i proponują szereg różnorodnych zajęć plastycznych, których uczestnicy będą mogli stworzyć wyjątkowe bransoletki, eko zabawki, papierowe kwiaty czy spróbować swoich sił w origami. 

Jesteś fanem gier? W takim razie koniecznie skieruj swe kroki do Piwnicy pod Fortuną, gdzie zapoznasz się z dawnymi grami, które umilały wolny czas naszym przodkom. Spędź czas w miłym towarzystwie w trakcie gry w Gąski, Mariasza czy Chapankę.

Hop, hop i do góry! ManiaSkaniania na czas ferii wydłuża godziny otwarcia, aby każdy mógł się wyskakać - brzmi super!

Również Selfie Station Lublin zmienia godziny otwarcia. Obiekt będzie dostępny od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-16:00, w piątek i sobotę 14:00 - 19:00, natomiast w niedzielę 12:00-19:00. 

Filharmonia Lubelska (16-18 stycznia) organizuje warsztaty muzyczno-plastyczne. Ferie w Filharmonii zostaną zakończone koncertem symfonicznym ,,O wiedźmie Barucie i zaczarowanej nutce’’.

Baśniowe ferie na horyzoncie! Tear Andersena przygotował dla najmłodszych dwa niesamowite spektale - "Na ziarnku grochu" oraz "Dziób w dziób". 

A może relaksujące kąpiele? Gdy za oknem chłodno, miło odpocząć w ciepłej wodzie. Spa Orkana z myślą o dzieciach i ich opiekunach przygotowała ciekawe oferty promocyjne.

Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie - na sportowe ferie zaprasza więc Lublinianka Basketball. Z kolei młodzi miłośnicy wypoczynku w siodle z pewnością zainteresują się ofertą Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Poznaj Lublin za pomocą zabawy! W Centrum Inspiracji Turystycznej przy ulicy Jezuickiej można pobrać najnowszą grę miejską: ''Szlakiem dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich''. Centrum posiada zróźnicowana ofertę gier miejskich.

 

**Artykuł aktualizowany