29-01-24
12-02-24

Ferie to moment wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Jak w ciekawy i kreatywny sposób spędzić upragnioną zimową przerwę? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy obszerną listę interesujących propozycji z województwa lubelskiego, która pomoże Ci zaplanować czas dla całej rodziny. Życzymy dobrej zabawy i udanego wypoczynku. 

 

LUBLIN

Odkrywanie Lublina oraz jego tajemnic zacznij od wizyty w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Krakowskim Przedmieściu 6. Znajdziesz tu bogaty wybór pamiątek, a pracownicy chętnie podpowiedzą, jak w pełni wykorzystać czas w Lublinie i regionie. Po mieście chodzą słuchy, że Koziołek Lubelski w towarzystwie przewodnika w dniach: 2 i 9 lutego wybiera się na spacer. Może dołączysz? Pamiętaj, że obowiązują zapisy. Możesz również wyruszyć Tropem lubelskich legend biorąc udział w Queście, który pobierzesz w LOITiK (od 29 stycznia). Na uczestników czeka okazjonalny dyplom oraz nagroda.

Atrakcje dla najmłodszych w ramach akcji Zima w Mieście 2024 przygotowało Muzeum Narodowe w Lublinie. Wydarzenia obejmują takie tematy jak: "Malarstwo materii", 'W peruce i w berecie, czyli o portrecie", "Obraz czy nie obraz?", "Zwierzaki-cudaki", "Wartościowe i kolorowe - malujemy banknoty". 

Przewodnicy Inspiracji zapraszają na spacery, w trakcie których lepiej poznasz Lublin. Oferta wycieczek jest dostępna tutaj: Poznaj Lublin z przewodnikiem. Ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu będzie także udział w Rodzinnej grze miejskiej.

Ferie w mieście Lublin upłyną pod znakiem aktywności fizycznych. Dostępne będą miejskie baseny, trampoliny w Manii Skakania czy lodowiska. 

W ramach akcji Hej ZimaMuzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na tematyczne spotkania z historią oraz tradycją Lubelszczyzny. W czasie wizyty w skansenie odbędą się spacery oraz zajęcia warsztatowe. To żywe lekcje historii dla najmłodszych! 

Bogotą ofertę feryjną przygotował Dom Słów. W ramach akcji Zima w Mieście 2024 można wziąć udział w warsztatach typograficznych dowiedzieć się, jak dawniej produkowano gazety, książki czy plakaty. W trakcie warsztatów papierniczych uczestnik stworzy swój unikalny kawałek papieru. Na warsztatach introligatorskich zainteresowany odkryje tajemnice maszyn i urządzeń, które wykorzystywano do produkcji książek. Spersonizowaną torbę z wybranym przez siebie cytatem będzie można stworzyć na warsztatach typotorby. Fajną propozycją jest też zwiedzanie Domu Słów z przewodnikiem. 

Podróż w czasie jest możliwa z Piwnicą pod Fortuną, która przybliży zainteresowanym czasy, w których żyli lubelscy mieszczanie. Jak wyglądały domy? Jaka panowała moda? Jak wyglądała codzienność mieszczanina? Odpowiedzi na wszystkie pytania poznasz w trakcie warsztatów i tematycznego zwiedzania obiektu. 

Galeria Labirynt przygotowała interesujące wydarzenia. Supermoce z gwiazd to warsztaty, w trakcie których dzieci poszukają własnych unikalnych cech, tworząc kolaże. Warsztaty Otwarty labirynt otworzą przed zainteresowanymi drzwi do tajemniczej krainy, nazywanej "sztuką współczesną". Jeden z warsztatów zostanie poświęcony tematyce języka migowego. Ferie zostaną zakończone mozaikowym przytupem - w ramach warsztatów, korzystając z recyklingu uczestnicy stworzą dzieła sztuki. 

Warszaty Kultury zapraszają na warsztaty edukacyjne do wystawy "Filiżanka w futrze", inspirowane twórczością graficzną Florentyny Nastaj.

Koziołek Lubelski zaprasza w odwiedziny! Na ulicy Świętoduskiej mieści się Dom Koziołka Lubelskiego, w którym siostra koziołka, Kozula, opowiada o Kozim Grodzie. Najlepiej z wyprzedzeniem zapowiedzieć wizytę. 

Chcesz upiec własnego cebularza? W tym celu udaj się do Regionalnego Muzeum Cebularza. Pamiętaj o dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Prawdziwa gratka dla fanów gier planszowych, karcianych, kościanych czy bitewnych! W dniach 6-18 lutego w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się BOARDMANIA #13Ferie w Kinie CSK upłyną w towarzystwie bohaterów "Akademii Pana Kleksa" oraz "Psa i Robota", zaś grupy zorganizowane będą mogły skorzystać z warsztatów tworzenia obrazów świetlnych.

Ferie pełne muzyki? Tylko w Filharmonii Lubelskiej! W ramach wydarzenia Ferie w Filharmonii "Wyspa Skarbów" odbędą się warsztaty muzyczno-plastyczne oraz koncert. A może wolisz operę? 31 stycznia Opera Lubelska zaprasza na Pinokia!

Teatr im. H. CH. Andersena w Lublinie zaprasza na spektakl "Arabela" przygotowany w ramach akcji "Zima w mieście 2024". 

Kino Bajka w czasie okresie ferii zimowych będzie wyświetlać specjalne seanse dla dzieci. Pokazy będą odbywać się od poniedziałku do piątku o 10:00 i 12:00. Po wcześniejszym seansie zaplanowano konkursy dotyczące obejrzanego filmu.

Niewielki, ale pełny niespodzianek i zagadek pokoik czeka na najmłodszych w Centrum Kultury. W przestrzeni Mikromuzeum Dziecieństwa zostały ukryte zabawki i historie związane z dzieciństwem. 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zaprasza na zajęcia edukacyjne w przystępny sposób przybliżające historię Polski. Dzieci zapoznają się z grami podwórkowymi z okresu PRL, polskimi wynalazkami oraz nazwiskami sportowców, którzy wywalczyli medale w czasie Igrzysk Olimpijskich w 1924 r. 

A może wybierzesz się w odwiedziny do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej? Będzie tam wyjątkowo przytulnie, a to z powodu warsztatów tworzenia misiów.

Swoją ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży przygotowała także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

A może przejażdżka meleksem po jednej z dwóch interesujących tras opracowanych przez Lublin City Tour? W trakcie wycieczki poznasz wiele lubelskich ciekawostek. Przejazd należy wcześniej zarezerwować.

Historię Światła odkryjesz w trakcie wieczornego klimatycznego spaceru po Lumina Park, znajdującym się w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Muzeum Państwowe na Majdanku zaprasza miłośników historii na bezpłatne oprowadzanie tematyczne pt. "Nastoletni więźniowie KL Lublin". Spotkanie będzie się odbywało na wystawie: "Więźniowie Majdanka" (barok nr 62).

Pamiętaj o Icemanii - lubelskim lodowisku z mnóstwem atrakcji dla małych i dużych.

Spędź kreatywnie czas na Lubartowskiej77. W trakcie kreatywnych zajęć będzie można stworzyć piosenkę, zrobić karmnik czy upiec aromatyczne cebularze. 

Strefa Wody i Saun w SPA Orkana w czasie ferii, zaś Restauracja Zielony Wiatrak stworzyła specjalne menu dedykowane najmłodszym. 

Magię lubelskiej gościnności poczujesz w Hotelu Wieniawski, który przygotował specjalną ofertę "Zimowy City Break w Lublinie". W ramach pakietu na gości czekają słodkie upominki w pokoju, powitalny grzaniec czy relaksacyjny masaż. 

W Hotelu Ilan zanurzysz się w lubelskim klimacie. W ramach zimowego pakietu przewidziano nielimitowane wejścia do sauny fińskiej, bezpłatne wejściówki do Cosmo Parku czy rabat na przejazd gokartem na krytym torze CARTMAX.

 

 

LUBELSKIE

Czas na Zimę w Krainie Lessowych Wąwozów. Region w swej bogatej ofercie posiada stoki narciarskie, lodowiska, piękną przyrodę i klimatyczne miejscowości. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą to czego potrzebują w Ośrodku Narciarsko-Snowboardowym w RąblowieStacji narciarskiej w Kazimierzu Dolnym oraz Stoku narciarskim w Parchatce

Naszykuj ciepłe ubrania i w drogę! PTTK w Lublinie organizuje wyjazd do Kazimierza Dolnego - w programie zwiedzanie miasteczka i kulig połączony z ogniskiem. 

Niesamowitych wrażeń dostarczy Ci Nocne zwiedzanie Kazimierza z pochodniami.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ma wiele do zaoferowania podczas ferii. W Kamienicy Celejowskiej odbędą się warsztaty z rzeźbienia bałwanków z gipsu. Muzeum Sztuki Złotniczej odkryje tajemnicze właściwości złota, srebra oraz innych metali. Kim byli Słowianie i skąd przybyli? Odpowiedź na pytanie poznasz w Grodzisku Żmijowiska. Tajniki porcelany i fajansu poznacie w ramach zajęć edukacyjnych na Zamku w Janowcu. Oddział Przyrodniczy pogłębi koncepcję o miejskiej dżungli, przybliży wiedzę o owadach czy przedstawi przepis na skamieliny. Dział Historii i Kultury Regionu MNKD zabierze zainteresowanych na spacer tematyczny pt. "Kazimierz na przestrzeni wieków." Prawdziwa gratka dla fanów fantastyki czeka w Puławach. Młodzieżowy Dom Kultury organizuje Ferie z Fantastyką, w czasie których odbędą się prelekcje, a zainteresowani będą mogli pograć w gry planszowe lub obejrzeć pokazy gier bitewnych. Ferie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki upłyną na warsztatach z robotyki, plastycznych lub przyrodniczych. 

Zbierz grupę znajomych i zagraj w gry edukacyjne w Muzeum Czartoryskich w Puławach. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty na ferie Miasta Puławy. Nie uwierzysz ile ciekawych propozycji na Ciebie czeka! Wszystko znajdziesz tutaj - Ferie w Puławach. Być może zainteresują Cię zajęcia w Muzeum Badań Polarnych - w programie zajęć feryjnych znajdą się prelekcje, zwiedzanie wystaw muzealnych oraz elementy gier i zabaw. Nie zapomnij też o propozycji Miejskiego Domu Kultury w Puławach, gdzie szykują się Ferie z Fantastyką, oraz o warsztatach cukierniczych organizowanych przez Ciacho bez Cukru.

Na przejażdżkę zaprasza Retro Meleks – Podróż po Nałęczowie i Wąwolnicy. Jeżeli się nie boisz, wybierz się do Nałęczowskiego Ośrodka Kultury w Nałęczowie na wystawę pająków. 

W Wojciechowie odbędzie się Bal KarnawałowyGminny Ośrodek Kultury przygotował wiele ciekawych atrakcji. W programie m.in: spotkania tematyczne "Poznajemy ciekawe zawody", zajęcia plastyczne z wykonaniem oryginalnej maski karnawałowej czy zajęcia z rękodziełem, na których wykonywane będą pająki ze słomy. 

Jeśli wybierasz się do Dęblina, być może zainteresuje Cię oferta Muzeum Sił Powietrznych - Lotnicze Ferie to ciekawe warsztaty, projekcje filmowe, a nawet gra terenowa.

Co słychać zimą w ZamościuWizytę w "mieście idealnym" rozpocznij w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej i weź udział w bezpłatnych lekcjach historii prowadzonych przez przewodnika w stroju z epoki. Podróż przez historię zapewni także Muzeum Zamojskie w Zamościu. W bogatej ofercie edukacyjnej znajdują się m.in.: warsztaty o modzie "Krok w przeszłość - czyli podróż w głąb średniowiecznych kanonów mody", zajęcia archeologiczne "W średniowiecznym grodzie" oraz warsztaty "Dawno temu, w mieście..." prezentujące rekonstrukcje pomieszczeń mieszczańskich od XVI do XX wieku. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza na cykl otwartych spotkań, gdzie uczestnicy zostaną zapoznani z tematyką obronną. Lekcja muzealna "Gąsienice na polach bitew - gąsienicowe wozy bojowe" przybliży świat pojazdów bojowych. Na warsztatach "Znak walki - znak wolność! Tajemnice powstańczej pięczęci" na zainteresowanych czekają zagadki związane z Powstaniem Styczniowym, zaś w drugiej części dzieci będą mogły stworzyć oryginalne torby za pomocą sitodruku. W jakie gry grali nasi dziadkowie w okresie PRL? Warsztaty edukacyjne Ferie na Przystanku IPN w Zamościu przybliżą również ubiór polskiego żołnierza z 1939 r. oraz sanitariuszki z Powstania Warszawskiego. W ramach wystawy czasowej "Rakieta V2 - marzenia o kosmosie i wojna" odbędą się kosmiczne warsztaty, w trakcie których dzieci mogą zbudować własny model rakiety. Ferie ze zwierzątkami? Ogród Zoologiczny im. S. Milera w Zamościu przygotował specjalną ofertę. Warsztaty edukacyjne o mieszkańcach zamojskiego ZOO obejmują m.in. przygotowanie posiłku dla mieszkańców Małpiarni. Zamojski Dom Kultury w ramach ferii organizuje warsztaty kreatywne z wykonywania kartek walentynkowych czy przygotowywania masek karnawałowych. Fani fantastyki będą mogli wziąć udział w XIII Zamojskich Feriach z Fantastyką organizowane przez Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne "Czerwony Smok". Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu również przygotowała kilka propozycji - w ramach Ferii w Bibliotece pobawią się dzieci wraz ze swoimi opiekunami.

Jeżeli lubisz spędzać czas aktywnie, wybierz się na lodowisko usytuowane w samym sercu miasta na Rynku Wielkim.

Jak wygląda zima na Roztoczu? Sprawdź osobiście - będzie się działo! Ferie w Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim upłyną pod znakiem kreatywnej zabawy. Pociechy będą mogły wziąć udział w warsztatach origami, tworzeniu pocztówek z ferii czy karnawałowych masek. Krasnobrodzki Dom Kultury opanują klocki LEGO. Podróż do Indii? W Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Jackiem Podkościelnym pt. "Ladakh - Mały Tybet w Indiach" oraz towarzyszące temu warsztaty plastyczne "Kolorowe Indie". W ramach akcji "Ferie za Free" Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju w wybrane dni będzie można odwiedzić bezpłatnie. Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie na ferie przygotował warsztaty taneczne, filmowy czwartek czy treningi twórczości. Archipelag Roztocze zaprasza na 1-2 dniowe półkolonie. Przy sprzyjającej pogodzie miłośnicy nart będą mogli skorzystać ze Stacji Narciarskiej JacniaStoku Narciarskiego w Batorzu, Narciarskiego Raju u Rzetelskiego w Chrzanowie oraz Stoku Narciarskiego Biała Góra w Justynówce k. Tomaszowa Lubelskiego

A może zimowisko na wesoło w Roztoczańskim Parku Narodowym? "ZaPARKUJ na ferie do RPN" to propozycja obejmująca tropienie zwierząt, pomoc ptakom, przejazd kuligiem (w zależności od warunków atmosferycznych) czy wspólne ognisko. W drugi tydzień ferii Roztoczański Park Narodowy zaprasza na zimową eskapadę w programie Teatrzyk Ilustracji, Bobrowa wyprawa czy warsztaty z kształtów z natury. 

Lubycza Królewska zwraca dużą uwagę na bezpieczeństwo. W Centrum Kultury, Sportu i Turystyki odbędą się spotkania ze służbami mundurowymi. Ferie zostaną zakończone balem karnawałowym.

Miasto Kraśnik zaprasza dzieci i młodzież do aktywnego wypoczynku i skorzystania z oferty w ramach akcji „Ferie w mieście”. Uczestnicy będą mogli między innymi wziąć udział w zajęciach sportowych, kreatywnych i relaksacyjnych, warsztatach fotograficznych, video, florystycznych czy rękodzieła. Rozbudowana oferta pozwala na skorzystanie z zajęć przez wszystkich chętnych. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 4 do 12 lat na wspaniałe zajęcia łączące naukę z zabawą oraz rozwijające kreatywność. Moc atrakcji na ferie przewidziano w Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie LubelskimW Miejska i Powiatowa Biblioteka zaprasza na planszówkowe rozmaitości czy warsztaty haftu krzyżowego. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, zaintersuj się ofertą Szkoły Policealnej-Medycznego Studium Zawodowego im. Stanisławy Wołynki w Janowie Lubelskim - wraz z opiekunem będziesz mógł nabyć cenne umiejętności prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Oryginalną ofertę przygotował Hrubieszowski Dom Kultury "Ferie w HaDeKu". W Hrubieszowie czas wolny upłynie na warsztatach ceramicznych, plastycznych, tkackich czy herbacianych. Do dyspozycji uczestników będą gry planszowe czy zajęcia z dekorowania donutów.

Ferie w Muzeum to także propozycja czekająca na spędzających ferie we Włodawie - zaprasza Muzeum - Zespół Synagogalny.

Dalekim susem przenosimy się do Chełma, gdzie odbędzie się skoczna impreza, czyli Halowy Festiwal Dmuchańców. Wiek nie gra tutaj roli, więc zarezerwuj miejsce i udanej zabawy! Ferie zimowe z CHaDeKiem to propozycja pełna zabawy i przyjemnej nauki. W programie teatralne inscenizacje, tworzenie instrumentów z ekologicznych tworzyw, warsztaty muzyczne czy plastyczne. Z kolei Ferie z MDK i Cemex w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie to mnóstwo ciekawych zajęć dla małych muzykantów, majsterkowiczów, a nawet pasjonatów robotów. Ciekawe zajęcia odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Pauliny Orsetti w Chełmie - w ramach Ferii w bibliotece odbędą się warsztaty, projekcje filmowe oraz spotkania. Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie także zaprasza w swoje progi - Ferie w bibliotece odbędą się w terminie 29 stycznia - 2 lutego.

Poleski Park Narodowy zaprasza zajęcia edukacyjne pod tytułem "Zimowy klub młodych ekologów"

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla osób powyżej 14 roku życia. 

W Krasnostawskim Domu Kultury w Krasnymstawie wodze przejmuje kreatywność. W ofercie warsztaty teatralno-muzyczne, rękodzielnicze, plastyczne czy projekcje filmowe.

Co ciekawego można robić w czasie ferii na Południowym Podlasiu? W bogatej ofercie Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej każdy znajdzie coś dla siebie: warsztaty fotograficzne, plastyczne, teatralne czy taneczne. Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej również przygotowało ciekawą ofertę edukacyjną: warsztaty plastyczne "Na dworze Anny z Sanguszków Radziwiłłowej", warsztaty ceramiczne "Opowieści Kaflowego Pieca", zajęcia edukacyjne o archeologii a nawet bajkach i legendach. Być może zainteresuje Cię propozycja Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej? Zapowiada się ciekawie - w programie zabawa z klockami LEGO i robotami Photon, oraz zajęcia rozwijające kreatywność.

Zamek Janów Podlaski proponuje ofertę Wesołych ferii - najmłodsi mogą odkryć tajemnice Zamku z przewodnikiem, spędzić czas wolny na warsztatach kreatywno-plastycznych czy spróbować swoich sił podczas warsztatach z rzeźbiarskich. Cała rodzina może zrelaksować się w Strefie Wellnesss czy podczas spacerów Ścieżką Zmysłów i klimatycznymi parkowymi alejkami. 

Radzyński Ośrodek Kultury w Radzyniu Podlaskim organizuje Wesołe ferie z językiem angielskim lub tańcem nowoczesnym. W Pałacu Potockich w trakcie przerwy zimowej będą się odbywały zajęcia plastycznie, teatralne oraz warsztaty z tworzenia komiksu. Miejscowe Kino "Oranżeria" proponuje bajkowy repertuar.

"Kulturalnie i sportowo" - tak brzmi hasło ferii organizowanych w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu. W programie zajęcia tkacko-krawieckie, szachowe, garncarskie, makramy, warsztaty teatralno-kuglarskie, cukiernicze czy wokalne. 

Wracamy w okolice Lublina, gdzie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czeka na Ciebie z zimową ofertą. Nowością jest Pokój Zagadek, pełny kłódek, szyfrów i wskazówek dla mistrza Jana Matejki. Musisz pomóc mu w odnalezieniu klejnotu z naszyjnika Anieli Zamoyskiej. Ponadto w ofercie muzealnej znajdą się także zajęcia edukacyjne, warsztaty i spacer dydaktyczny.

Ferie w Lubartowie będą czasem dobrej zabawy! Szeroką ofertę dla dzieci i młodzieży przygotował Lubartowski Ośrodek Kultury. Zainteresowani mogą wziąć udział w warsztatach artystycznych, zajęciach plastycznych czy sportowych. Dla urozmaicenia wydarzeniom będą towarzyszyć seanse filmowe. 

Centrum Kultury w Łęcznej proponuje półkolonie w ramach akcji Ferie z pasją.

 

 

[artykuł aktualizowany]