Aktualności

  • Lubelskie w lipcu 2025 | Sprawdź, co się wydarzy!

    01-07-25
    31-07-25
    Dodano: 01/07/2025

    Lato w województwie lubelskim zapowiada się wyjątkowo barwnie i inspirująco. Lipiec to miesiąc, w którym region tętni życiem, a jego miasta i miasteczka zamieniają się w sceny teatralne, muzyczne i artystyczne. Miłośnicy kultury, tradycji, sztuki, sportu i dobrej zabawy znajdą tu coś d ...

     
  • Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2025” – START!

    18-06-25
    25-07-25
    Dodano: 18/06/2025

    Ruszyła XXII edycja Konkursu „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2025”.

     
  • Lubelskie muzea i atrakcje w Boże Ciało 2025

    Dodano: 19/06/2025

    Planujesz odwiedzić Lubelskie w Boże Ciało (19 czerwca 2025)? Sprawdź, informację na temat dostępnych atrakcji i muzeów w regionie. Lublin, Zamość, Roztocze, Lasy Janowskie, Polesie czy Kraina Lessowych Wąwozów? Gdzie wybierzesz się tym razem? ...

Okazała Archikatedra Lubelska to obowiązkowy punkt zwiedzania Lublina. Jest to dawny kościół jezuicki, wybudowany w latach 1586-1604, według projektu włoskich architektów Jana Marii Bernardoniego i Józefa Bricciego, w stylu barokowym. Kościół wzorowany był na rzymskiej świątyni jezuickiej Il Gesu. W 1604 roku kościół został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego i otrzymał wezwanie Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Wraz z kościołem, jezuici wybudowali kolegium, których budynki niegdyś otaczały dzisiejszy plac Katedralny. Po pożarze w 1752 roku, nastąpiła odbudowa świątyni. Wówczas powstały słynne polichromie iluzjonistyczne autorstwa mistrza Józefa Mayera.

W 1773 roku zapadła decyzja papieża Klemensa XIV o kasacie zakonu jezuitów. Przez krótki czas kościół wraz z kompleksem zabudowań pojezuickich przejął zakon trynitarzy. Następnie zaborcy austriaccy uczynili z kościoła skład zboża. W 1805 roku, utworzono diecezję lubelską, wtedy zapadła decyzja o remoncie kościoła z przeznaczeniem na katedrę. Głównym architektem przebudowy był Antonio Corazzi. W tym czasie został dobudowany klasycystyczny portyk o sześciu kolumnach. W ramach tych prac wybudowano też Wieżę Trynitarską. Katedra została w znacznym stopniu zniszczona w wyniku niemieckich nalotów we wrześniu 1939 roku.

Oprócz iluzjonistycznych polichromii, w świątyni warto zobaczyć barokowy ołtarz wykonany z drewna gruszy libańskiej, relikwie Św. Jana Pawła II oraz Krzyż Trybunalski w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, który wisiał niegdyś w głównej sali Trybunału Koronnego. Wyjątkową czcią otoczony jest obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. 3 lipca 1949 roku wierni zauważyli na obliczu Maryi łzy. Przez kilka dni tysiące wiernych z całej Polski przybyło do świątyni na wieść o Cudzie Lubelskim.

W Archikatedrze koniecznie trzeba też zobaczyć niezwykłą Zakrystię Akustyczną, gdzie stojąc po przeciwnych rogach można porozmawiać ze sobą szeptam a kolumny namalowane na sklepieniu... potrafią się poruszać. W ramach jednego biletu zobaczymy również wyjątkowy skarbiec oraz krypty, gdzie pochowani są lubelscy biskupi. Wystawa „Kult – historia – legendy. Archikatedra Lubelska – spadkobierca zabytków i tradycji.” dostępna na chórze, prezentuje prawdziwe skarby, m.in. XVIII-wieczny unikatowy parasol procesyjny.


ul. Królewska 10
20-109 Lublin
tel. +48 695 322 780
www.archikatedra.kuria.lublin.pl