Aktualności

  • Lubelskie w lipcu 2025 | Sprawdź, co się wydarzy!

    01-07-25
    31-07-25
    Dodano: 01/07/2025

    Lato w województwie lubelskim zapowiada się wyjątkowo barwnie i inspirująco. Lipiec to miesiąc, w którym region tętni życiem, a jego miasta i miasteczka zamieniają się w sceny teatralne, muzyczne i artystyczne. Miłośnicy kultury, tradycji, sztuki, sportu i dobrej zabawy znajdą tu coś d ...

     
  • Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2025” – START!

    18-06-25
    25-07-25
    Dodano: 18/06/2025

    Ruszyła XXII edycja Konkursu „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2025”.

     
  • Lubelskie muzea i atrakcje w Boże Ciało 2025

    Dodano: 19/06/2025

    Planujesz odwiedzić Lubelskie w Boże Ciało (19 czerwca 2025)? Sprawdź, informację na temat dostępnych atrakcji i muzeów w regionie. Lublin, Zamość, Roztocze, Lasy Janowskie, Polesie czy Kraina Lessowych Wąwozów? Gdzie wybierzesz się tym razem? ...

Majer Szapiro ogłosił zamiar wybudowania w Lublinie nowoczesnej szkoły rabinackiej podczas odbywającego się w Wiedniu, w 1923 roku Światowego Kongresu Żydów. Szapiro uważał, że to właśnie Lublin będzie idealnym miejscem na tego typu inicjatywę. Lublin nazywany był Jerozolimą Królestwa Polskiego. W XVI wieku w Lublinie istniała słynna Jesziwa, mieszkali tu wybitni znawcy Talmudu tacy jak Salomon Luria czy Szalomon Szachna. Lublin postrzegany był też jako jeden z głównych ośrodków chasydyzmu w Polsce. Mieszkał tu niegdyś słynny cadyk Icchaak Jakoow Horowic zwany Widzącym z Lublina.
Aby zebrać potrzebne do budowy fundusze, Majer Szapiro udał się w podróż po Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Udało mu się zebrać około 60 tysięcy dolarów amerykańskich co pozwoliło na sfinansowanie mniej więcej połowy inwestycji. Resztę sfinansowano zaciągniętym w banku kredytem.
Uroczyste otwarcie Jeszywas Chachmej Lublin miało miejsce w 1930 roku i było wydarzeniem o charakterze ogólnoświatowym. Pierwszym rektorem uczelni został sam Majer Szapiro. W roku 1933 Szapiro zmarł. Działalność jesziwy była kontynuowana aż do wybuchu II wojny światowej.
Obecnie gmach należy do lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Część budynku zajmuje Hotel Ilan. W pozostałej części obiektu urządzono wystawę prezentującą historię dawnej uczelni. Zwiedzać można także wciąż funkcjonującą synagogę. 

Zwiedzanie możliwe jest codziennie, oprócz czasu szabatu (od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę).

 

Jeszywas Chachmej Lublin
ul. Lubartowska 85
20-123 Lublin

tel. 81 747 09 92
www.hotelilan.pl